ÇOŞKUN “AFAD İLE TÜM YÖNETİM TEK YERDEN YAPILIYOR”

AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Marmara depreminin yıldönümünün 15. yılı dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.

Yalova Milletvekili Temel Coşkun basın açıklamasında, “17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri, 18 bin 243 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi, 48 bin 901 vatandaşımızın da yaralanması ile milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır. 329 bin 216 konut, 48 bin 663 işyeri olmak üzere toplam 377 bin 879 yapı çeşitli derecelerde hasar gördü ve çektiğimiz acılarla, kayıplarımızla hafızalarımızda acı bir şekilde yer etti.

Geride yalnızca yıkım ve acı bırakan önemli olaylar, genellikle hatırlanmak istenmez. Ancak, 17 Ağustos, yıkılan umutları yeniden canlandırmak, vatandaşlarımıza güven duygusunu yeniden kazandırmak ve depremle yaşamayı öğrenebilmemiz için, bize sorumluluklarımızı sürekli hatırlatan tarih olmuştur. Ülkemizin afet yönetimindeki bütün bu eksiklikleri ve aksaklıkları etüt eden Hükümetimiz, birçok alanda olduğu gibi Afet Yönetimi alanında da yapısal değişim ve dönüşümlere imza atmıştır. Bu manada yeni başlatılan kentsel dönüşüm süreci ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için vazgeçilmezdir, uygulanması zaruri hale gelmiştir.

Afetlerin daha etkin ve tek elden yönetilmesi için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) kurulmuş ve faaliyete geçmiştir. AFAD, afetlere yönelik tüm çalışmaları tek elden koordine etmektedir. AFAD, afetlerin meydana gelmesinden önce hazırlık ve zarar azaltma, olay sırasında yapılacak müdahale ve olay sonrasında gerçekleştirilecek iyileştirme çalışmalarını yürüten kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamaktadır. Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik, deprem güvenliğinin belirlenmesi ve güvenliğin yetersiz olduğu binalarda alınması gereken tedbirler konusunda yol gösterici bir kılavuz niteliğindedir.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Tarafından olası afetlerde bölgesel olarak lojistik dağılımın sağlanması açısından sağlık-arama kurtarma-barınma ve sosyal ihtiyaçlar ile benzeri ihtiyaçların depolanması amacıyla 27 adet lojistik depo yapılmaktadır. Yapım maliyeti yaklaşık 5 Milyon TL olan bu depolardan biri de ilimizde bulunmaktadır. Yapımı tamamlanmıştır ve iç teçhizatı oluşturulmaktadır. Hemen yanında yeni inşa ettiğimiz 112 Acil Çağrı Merkezi deprem ve doğal afet olayları için bir müdahale üssü olarak kullanabilecektir. Hükümet olarak bizler bütün hassasiyetiyle deprem ve diğer doğal afetlere gerekli önlemleri almaktayız.

Hükümetlerimiz depreme yönelik tüm tedbirleri almaktadır fakat elbette sadece devletin önlemleri yeterli olmayacaktır. Yasal düzenlemeler ve uygulamalar yanında asıl müteahhitlerin, inşaat firmalarının ve yapı denetim uygulaması yapan kişi ve kurumların dikkatli ve özverili çalışmaları, hassasiyetleri hayat kurtaracaktır. Almamız gereken dersler geçmişimizde mevcuttur, bireyden devlete kadar uzanan sorumlulukların gerçekleştirilmesi ile depremin zararlarını en aza indirmek mümkündür, elimizdedir.

Son günlerde Yalova’mız ve Marmara bölgesi merkez üslü yaşanan küçük ölçekli ve seri bir şekilde gerçekleşen depremler hepimizi korkutmuştur. Deprem, tüm gerçekliği ile kendisini hatırlatmış, adeta buradayım demiştir. Deprem bir doğa gerçeğidir; unutmamalı ve unutturmamalıyız. Bu gerçeğe göre binaları ve yapıları inşa etmeliyiz, bu gerçeğe göre ihmallere mahal vermemeliyiz.

Elbette ki depremi engelleyemeyiz ve durduramayız. Ama sorumluluklarımızın bilincine vardığımız, yasal ve toplumsal sorumluluklarımızı gerçekleştirdiğimiz, deprem gerçeği ile yaşayabildiğimiz sürece depremin bize daha az zarar vermesini engellemiş oluruz.

15. yılında andığımız büyük Marmara depremi vesilesi ile depremde hayatını kaybeden tüm bölge insanımızın, değerli Yalovalı hemşerilerimin bir kez daha başı sağ olsun derken, vefat edenlerin mekânı cennet, yakınlarına ise bir kez daha sabır ve ihsan diliyorum. Allah bir daha o acı ve sıkıntılı günleri Yalova’mıza, Marmara’ya, ülkemize ve dünyaya yaşatmasın diyorum” dedi.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.