ÇOK YAŞA SEN KÜÇÜK BÖCEKCİL

 

Samanlı Dağları Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Hakim Menteş Taş ocaklarının bölgeye yaptığı tahribatı ve tarıma çok faydalı küçük böcekçillerin neslinin tükenmesine sebep olabileceği konusunda açıklamalarda bulundu. Hakim Menteş açıklamasında;

Yalova Samanlı Dağları zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği ile hassas bir ekolojik dengeye sahiptir.  Yapılan kısıtlı bilimsel araştırmalar bu çeşitliliği ortaya çıkarmakta ve hiç bilmediğimiz yönlerini bize göstermektedir.

Yakın tarihte hazırlanan Yalova İlinin Memeli Faunası adlı eser bölgemizde bulunan fakat birçoğumuz tarafından fark edilmeyen memelileri göstermektedir. Bu değerli çalışmada yer alan canlılardan biride Crocidura Suaveolens – Küçük Böcekcil hayvanıdır.  Bir kaç gün önce bu küçük canlının birini tarlamda bitkin bir halde buldum. Biraz su ve yiyecekten sonra canlandı ve en yakın yarığa saklandı.  İlk bakışta tarla faresi ile karıştırılsa da uzun burun yapısından dolayı farklı bir canlı olduğu hemen belli oluyor. Böceklerle (özellikle çekirge) beslenen bu canlı tarım için son derece faydalı bir hayvandır.  Umarız bu sevimli küçük yaratık uzun süre bölgemizde yaşar ve çiftçilerimize destek olur.

Böylesine güzel ve nadir canlılar ve bitkilerle dolu bu dağlarımız sanki hiç bozulmayacakmış gibi hunharca yağmalanmaktadır. Yalova’nın suyunu, temiz havasını ve fonda muhteşem doğa görüntüsünü sağlayan bu güzel dağlar  her geçen gün tahrip edilmektedir.   Özellikle taşocaklarının tahribatı akıl almaz boyutlara ulaşmaktadır. Çıkardıkları toz, patlatmaların yarattığı titreşim, yeşil örtünün tahribatı gibi etkileriyle son derece yok edici bu işletmelerin yeşilin en koyu olduğu ormanlarımızda hala faaliyetlerini sürdürmelerine izin verilmesi anlaşılabilmiş değildir.  Bu işletmelerin faaliyet alanlarını kısıtlamak veya tamamen kaldırmak bir yana genişlemelerine izin verilmektedir. Bu tahribatı yapanlar ve bunu görmemezlikten gelip şehrimizin geleceğinin mahvolmasını seyreden yetkililerden gün gelecek bunun hesabı sorulacaktır.

Küçük-Böcekçil-2-webBizim Küçük Böcekçile dönersek.  Dinamit sesleriyle uykusu kaçsa da, toz tabakası altında kalsa da yaşam mücadelesine devam ediyor.  Zaralı böcekleri yiyerek insanlığa, (doğayı katleden taşocağı işletmecileri ve bunlara izin veren yetkililerden), çok daha fazla hizmette bulunuyor. Dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.