Feda Edebileceğimiz Bir Santimetrekare Tarım Toprağımız Yoktur.

Feda Edebileceğimiz Bir Santimetrekare Tarım Toprağımız Yoktur.

Yalova Platformu yaptığı yazılı açıklamada; “Tarım alanlarımızın imara açılarak yağmalanması sürecinde bu kez gözler Araştırma Enstitüsü topraklarına çevrildi. Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yıldız’ ın geçtiğimiz günlerde yerel basında yer alan açıklamasında, ihtiyacı karşılayamaz hale gelen Yalova Adliye binasına ek hizmet binası ve lojman yapımı için adliyenin karşısında yer alan iki dönümlük tarımsal arazinin tahsis edileceği belirtilmiştir. Böyle bir girişim, doğuracağı sonuçlar bakımından Yalova’ ya yapılacak bir kötülükten başka bir anlam taşımamaktadır. Bu, TİGEM ve Araştırma Enstitüsü arazilerini yıllardan bu yana “Yalova’ nın boğazını sıkan iki mengene “ olarak gören ve buraların imara açılmasını isteyen yağmacı zihniyetin uzun vadeli rant hesaplarının önünü açacak bir girişimdir. Söz konusu açıklamada, Araştırma Enstitüsü arazisinden tahsis edilecek olan iki dönümlük alan üzerine yapılacak olan adliye binasının önümüzdeki 10/15 yıllık ihtiyacı karşılamaya yönelik olduğu belirtilmiştir. Bu ifade, önümüzdeki 10 / 15 yıldan sonra yine ihtiyaç gerekçesiyle yeni tarım alanlarının imara açılmasının yeniden talep edilebileceği anlamını taşımaktadır.”

 

“Benzer bir durum, Yalova Üniversitesi’ne yer tahsisi bahanesiyle TİGEM arazilerinin hukuka aykırı bir şekilde işgali olayında yaşanmıştır. Danıştay’ ın, üniversiteye yer tahsisi işleminin hukuka aykırı olduğuna ilişkin kararına rağmen üniversitenin TİGEM arazilerini işgali halen devam etmektedir.”

“Öncelikle belirtmek gerekirse, adliye hizmet binası ve lojmanları için tahsisi talep edilen arazi herhangi bir arazi değildir. Bu arazinin üzerinde kurulu bulanan Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarımsal üretim ile ilgili olarak çok önemli bilimsel araştırmaların yürütüldüğü bir kurumdur. Burada zirai üretim için tür geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu anlamda bilimsel çalışmaların yanı sıra ülke ekonomisi için katma değer üreten bir yerdir. Ülke şartlarına uygun kivi üretimi, bu kurumda yapılan çalışmalar sonucunda geliştirilmiş ve yaygınlaştırılmıştır. Burada yapılan çalışmaların sonucunda Türkiye kivi ithal eden ülke konumundan kivi ihraç eden ülke konumuna gelmiştir. Bunun yanı sıra, bu arazide diğer bitki türleri açısından da hem tür geliştirme çalışmaları yapılırken diğer yandan çok farklı türler için gen deposu olarak da kullanılmaktadır. Arazi içindeki peyzaj alanlarında bulunan ve farklı coğrafyalardan getirilmiş olan ağaç ve süs bitkileri ile zengin bir botanik parkı özelliği taşımaktadır.”

“Böylesine değerli bir arazinin adliye veya bir başka kurumun bina ve lojman ihtiyaçları için imara açılması, sadece bina yapımı için ayrılacak alan yönünden değil, bu bina ve eklentilerine ulaşım için yapılması düşünülen yeni yol ve otopark alanları ve benzeri eklentiler düşünüldüğünde, arazinin eko sistemini önemli ölçüde tahrip edecek bir sonuç doğuracaktır.”

“Bu nedenle biz Araştırma Enstitüsü arazisinin de başkaca tarımsal nitelikle bir alanın da imara ve ranta açılarak tarım topraklarımızın yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Bunun için de demokratik ve yasal mücadele araçlarını sonuna kadar kullanacağız.”

YALOVA PLATFORMU

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.