“SU SAĞLANMASIYLA İLGİLİ TEDBİRLERİ İVEDİLİKLE ALIYORUZ

BAŞKAN SALMAN; “SU SAĞLANMASIYLA İLGİLİ TEDBİRLERİ İVEDİLİKLE ALIYORUZ”

 

Yeşil Körfez Su Birliği tarafından başlatılan su kesintileri devam ederken kente su sağlanmasıyla ilgili tedbirlerin ivedilikle alındığını belirten Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman açıklamalarda bulundu. ‘Yalova ili çok acil içme suyu eylem planı’ hakkında bilgiler veren Başkan Salman, vatandaşları tasarruf yapmaya davet etti.

 

3 Eylül 2014 tarihinde Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Sayın Ömer Nergiz tarafından gönderilen resmi yazı ile 04-15 Eylül 2014 tarihleri arasında Yalova il sınırları içerisinde yapılacak su kesintileri başkanlığımıza bildirilmiştir diyen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, su sorunun 3 aylık bir sorun olmadığını belirtti. Başkan Vefa Salman; Devlet Su İşleri(DSİ), Yalova Belediyesi, Yeşil Körfez Su Birliği tarafından ortaklaşa alınan kararlara Yalova Belediyesi’nin de maddi katkının yanı sıra ekip ve ekipman desteğinde bulunduğunu açıkladı.

 

KURTKÖY HATTI 10 EYLÜL’DE DEVREYE GİRİYOR

 

Yalova ili çok acil içme suyu eylem planında hazırlanan 4 önemli gündem maddesinin bir kısmının hayata geçtiğini bir kısmının ise kısa sürede geçeceğini vurgulayan Başkan Salman, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

 

Devlet Su İşleri’ne yapılması için yetki verilen ve yaklaşık 5 Milyon TL’lik maliyeti belediyemiz tarafından üstlenilen Kurtköy Derivasyon Hattı 10 Eylül tarihinde tamamlanıyor. Buradan yağışlara göre saniyede 100-150 lt arası su girişi bekliyoruz

 

15 EYLÜL’DE YENİ SU KUYULARININ TAMAMI ÇALIŞACAK

 

Devlet Su İşleri ile beraber 25 tane su kuyusu açıldı. 15 tanesi verimli çıktı. Bu 15 kuyudan saniyede 240 lt su hesaplıyoruz. Şuan sondajlar yapıldı. İshale ve enerji nakil hatları belediye ve ilgili kurumlar tarafından tamamlandı. Pompalar DSİ tarafından temin edildi. Montajlar 15 Eylül’e kadar tamamlanacak. Şuan Kaytazdere’de 1 tane, Altınova’da 4 tane, Kadıköy’de 1 tane olmak üzere 6 tanesi faaliyette. 15 Eylül’de tamamı devreye girmiş olacak.

 

ORTABURUN GÖLETİ’NDEN 15 GÜN İÇERİSİNDEN SU ALACAĞIZ

 

Yalova’nın 2 milyon metreküp su ile yaklaşık 2 aylık su ihtiyacını karşılayacağını düşündüğümüz Ortaburun Göleti’nin DSİ tarafından sulama projesine yönelik yapımı süren işlemlerine Yalova Belediyesi ve Yeşil Körfez Su Birliği olarak ekip ve ekipman desteğinde bulunarak müdahil olduk. İmalat sürecine katkı vererek işlemlerin 15 gün içinde tamamlanmasını hedefliyoruz. Suyun ishale hattına verilmesiyle ciddi bir su ihtiyacı karşılanacak. Ortaburun’da bulunan göletin ilk önce sulama misyonu vardı. Ancak yaşanılan gelişmelerle beraber Halk Sağlığı laboratuvarında kalite testi yapıldı. Buradaki suyun içme suyu olarak kullanılabileceğini öğrendik

 

ÖLÜ HACİM DENİLEN 10 GÜNLÜK SUYU DA KULLANACAĞIZ

 

Gökçe Barajı’nın su alma yapısının altında kalan ve ölü hacim olarak adlandırılan kısımda 10 günlük su var. Normal şartlarda kullanılmayan bu suyu Yalova Belediyesi ve Yeşil Körfez Su Birliği temaslarıyla Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi(BUSKİ)’nin desteğiyle kullanacağız. Şuan teknik ekibimizi ve aracımızı gönderdik. BUSKİ’den alacağımız pompayla ölü hacimi kullanacağız

 

ÖNCE TASARRUF!

 

Yapılan tüm çalışmalara rağmen öncelikli olarak Yalova halkının su tüketimine dikkat etmesi gerekiyor. Şuan ülke değil dünya standartlarının üzerinde su kullanıyoruz. Yapılan çalışmaların anlamlı olması için suyu bilinçli tüketmemiz gerekiyor. Maalesef şuan barajdan çıkışı yapılan suyu %60 kayıp ve kaçak. Bunun için de çalışmalarımız devam ediyor.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.