YALOVA’YA CAN SUYU VERİLDİ

Kuraklık nedeniyle su kesintilerinin yaşandığı Yalova’da, takviye su kullanılmaya başlandı. Kurtköy Deresi’nden gökçe barajı’na döşenen hat dün akşam açıldı.

 

Kuraklık nedeniyle Gökçe Barajı’nda birkaç günlük su kalması üzerine kentte belli aralıklarla su kesintisi yapılmaya başlanmıştı.

Durumu önceden fark eden yetkililer, çözüm için kurtköy deresi’nden takviye yapılmasına karar vermişti. Ve yaklaşık 2 aylık çalışma sonucunda, 7 kilometrelik hat döşendi ve dün akşam saatlerinde baraja can suyu verildi.

 

Yalova İl Özel İdaresi Başkanı Yaşar Demirel ile bazı yetkililer, suyun akmaya başlamasını alkışlarla karşıladı.

Burada bir açıklama yapan .Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, “Bu su devamlı akacağı için can suyu olarak da bir tabir kullanabiliriz. Sürekliliği olacağı için Yalova’ya ileriki yıllarda daha büyük katkısı olacak. Tasarruf amaçlı kesintiler bölgesel olarak devam ediyor” dedi.

Hat sayesinde, saniyede 150 litre su baraja akıtılacak. Bu miktar, cumartesi günü kuyulardan gelecek suyla birlikte 250 litreyi bulacak.

Ayrıca Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yalova’ya gönderilen pompa da, barajın ölü hacmindeki suyu şebekeye aktaracak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.