ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI LÜTFÜ ELVAN YALOVA’DA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Altınova’da inşa edilen Nene Hatun adlı “acil durum müdahale gemisi”nin denize indirme törenine katıldı.

 

Altınova ilçesindeki Sefine Tersanesi’nde gerçekleşen törene; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, siyasi parti temsilcileri katılım sağladı.

 

Törende konuşma yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, ‘’Kıyı şeridi uzunluğu 8 bin 400 kilometreden fazla olan Türkiye’de, uluslararası taşımacılık faaliyetlerinin büyük bölümü denizlerde yapılıyor. Bakanlığımız son yıllarda önemli çalışmalara imza atıyor. Bakanlık olarak 2002 yılından sonra yaptığımız yatırımlarla karayolu, havayolu, hava meydanları, limanlar, marinalar ve tersanelerle çağı yakalama seviyesine ulaştık. Acil durum müdahale gemimizin inşa edildiği Yalova bölgesinde, 3 bin dönüm alanda 47 tersanemiz mevcut. Bunlardan 31’i tesis faaliyetlerini sürdürürken 16 tesisin ise yatırımı devam ediyor. 2008 yılı krizinden sonra yeniden toparlanmaya başlayan gemi inşa sektörü kapsamında bugün bu bölgede 9 bin 200 kişi çalışıyor. Bu sayı, yan sanayi ile 15 bin kişiyi buluyor’’.

 

 

Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü, ‘’Bu acil durum müdahale gemisi, 31 milyon 140 bin avroluk proje bedeliyle bakanlığımız tarafından daha evvel yaptırılan projelerle tersanelerimize can suyu katmıştır. Yine yanımızda bulunan Özata Tersanesi’nde yapımı devam eden çok maksatlı, hızlı iki tahlisiye botu, 4 milyon 864 bin avro bedelle gemi inşa sanayisine ekonomik bir katkı sağlıyor. Bakanlık olarak bölgedeki yatırımlarımızdan söz edersek, İzmit Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne devredildi ve 15 Mayıs 2015’te işletmeye açıyoruz. Ayrıca İzmir Gemi Trafik Hizmetleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de içine alan Gemi Trafik Hizmetleri de 2015 yılı içinde işletmeye alınacak’’.

 

Bu gemiyle, denizlerin daha güvenli hale getirileceğine ve  çevreye yönelik tehditlere karşı tedbirler alındığına dikkat çeken Bakan Elvan, ‘’Denizyoluyla yapılan ticareti desteklemek kadar artan trafikten doğan risklere karşı da önlem almak gerekiyor. İşte Nene Hatun gemisi bize bu konuda destek olacak’’.

 

 

Geminin özellikleri hakkında bilgi veren Bakan Elvan, ‘’Geminin boyu 87,80 metre, genişliği 19,50 metre, yüksekliği 8,70 metre olan, bin 800 ton çelik ağırlığına sahip. Proje bedeli 31 milyon 140 bin avro’’ dedi.

 

Program, geminin kurdele kesilerek, suya indirilmesiyle sona buldu.

Haber: Eda Tan

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.