VALİ CEBİROĞLU BASINLA TANIŞTI

 

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu ilde görev yapan gazetecilerle tanışmak amacıyla Uygulama Oteli’nde bir kahvaltı düzenledi. Kahvaltıda basın mensuplarını tek tek tanıyan Cebiroğlu soruları da yanıtladı.

Yalova gündemindeki OSB’lerin Kamulaştırma Sorunu ve 5 köyün tüzel kişiliklerinin iptal edilerek Yalova’ya mahalle olarak bağlanması soruları gündeme damgasını vurdu.

Yalova gündemindeki 5 köyün tüzel kişiliklerinin iptal edilerek Yalova’ya mahalle olarak bağlanması konusunda görüşü sorulan Cebiroğlu adeta referandumun tarifini yaptı.

Vali Cebiroğlu, ” Hukukun üstünlüğü esastır. Yazılı pozitif normlarda ne yazılıyorsa uygulanabilir. 2 pencereden bakmak lazım. Hukukun üstünlüğü penceresinden bakacaksan köyde 18 yaşını dolduran herkesin bu konuda evet ya da evet şeklinde oy kullanmaları benim için birinci önceliktir. Ancak mevzuatta açık bir hüküm varsa ve bu işlemin direkt olarak yapılacağını söylüyorsa ona da bir şey denilemez. Şu anda yaşayan bir norm var. O norm saf dışı edilsin diyemem. Birisi olması gereken hukuk, diğeri de mevcut pozitif hukuk. Ama köy muhtarlığı konuyu yargıya taşıyıp alınan kararı da iptal ettirebilir ya da ettiremeyebilir. Ama en doğru olan şey bu işin anlaşma yolu ile çözülmesidir” dedi.

 

OSB’lerin Kamulaştırma Sorunu İle İlgilenecek

Yalova’da ki OSB’lerin kamulaştırma sorunları hakkında da görüşlerini basın mensupları ile paylaşan Vali Cebiroğlu, “Yalova’da OSB’lerin kamulaştırmaya dayalı sorunlarını biliyoruz. YTSO Başkanıyla da bu konularda görüştük. Bu konuda Kasım ayı içerisinde kamulaştırma sıkıntısı yaşanan OSB’lerin müteşebbis heyetleri ve arsa sahipleri ile bir toplantı yapılmasını kararlaştırdık. Elbette ki bu işler para ile olacak işler. Zira %60 oranın da orman olan bu kentte tarımsal alanlarda çıktığında sanayi de kullanılacak olan alan oldukça kısıtlı. Bu arz talep meselesi. Çok talep varsa arz edilenin değeri yükselir. Arazilerin pahalı olması sanayicileri sıkıntıya sokuyor. Biz bu konuda orta yolun bulunması için adım atacağız. Tarafları bir araya getireceğiz. Eğer samimiyseler her iki tarafta gereğini yapacak” şeklinde konuştu.

Vali Cebiroğlu kamulaştırma sürecinde Gemi İhtisas OSB yetkilileri ile görüştüğünü, Çiftlikköy Belediyesi’nin kamulaştırma çalışmalarından çekildiğini belirtti.

Yalova GİOSB Vali Kamulaştırmayı Tamamlasın

Yalova GİOSB yetkililerinin ise, görevi valiliğe vermek istedikleri belirtiliyor.

Bu gelişme ile; Anayasa mahkemesinin, 31.10.2013 tarih ve E. 2013/49K.2013/125 SAYILI KARARI ile 4562 sayılı OSB kanunu 5. maddesinde yer alan, “… yapılabilen veya” sözcükleri Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilme kararından sonra yasanın yeni hükmüne göre gerçekleştirilecektir.

4562 sayılı OSB kanunu 5. Maddesine, ”OSB; kamulaştırma işlemlerini, VALİLİK, İL ÖZEL İDARESİ Belediye veya YATIRIM İZLEME ve KOORDİNASYON BAŞKANLIĞINA yaptırabilir”, hükmü ilave edilmiştir.

 

Bu süreç, yasa çerçevesinde kamulaştırma hizmeti valiliğe tevdi edilmiş olacaktır.

Yasa gereği, valilik kamulaştırma görevini, 2962 sayılı kamulaştırma kanununa göre tamamlayacak.

Yalova Gemi ihtisas OSB kamulaştırma işlemleri, 2962 sayılı kamulaştırma kanununda; “OSB kuruluşu için gerekli olan taşınmazların edinimi ve değerleme işlemlerinin, 2962 sayılı kamulaştırma kanunu hükümlerine göre yapılması zorunlu olup, bu işlemde taşınmazların değerlenmesinde kamulaştırmayı gerektiren imar ve hizmet teşebbüsünün sebep olacağı değer artışları ile ilerisi için düşünülen kullanım şekillerine göre, GETİRECEĞİ KARIN DİKKATE ALINMASI SÖZ KONUSU OLMAYACAĞI gibi, maliklerin beklentileri ve İLGİSİZ KOMİSYONLARIN HİÇ BİR ÇALIŞMA YAPMADAN, TAŞINMAZLARIN DEĞERLERİNE KARAR VERMELERİ KANUNUN AMİR HÜKÜMLERİNEAYKIRI BULUNMAKTADIR.

Diğer bir ifade ile, 2962 sayılı kanuna göre edinimde ve bu işlemde ARAZİVASFINDAKİ TAŞINMAZLARINHALİHAZIRkullanım durumu ve koşullarına göre değerinin takdiredilmesi zorunluluğu açıktır” İfadesi, Ankara ÜNİVERSİTESİNE yaptırılan Resmi nitelikteki DEĞERLEME RAPORUNDA bulunmaktadır.

2962 sayılı kamulaştırma kanunu hükümleri açıktır. Hizmet ve işlemlerinin ne şekilde, hangi sürede tamamlanacağı yasa ve ilgili uygulama yönetmeliğinde net bir şekilde belirlenmiştir.

Valiliğin yasa çerçevesinde verilecek görevi, 2962 sayılı kanun kapsamında zamanında tamamlayıp bir an önce Gemi İhtisas OSB faaliyetlerinin hayata geçirmelidir. Geçen zaman, devlete getireceği gelir kaybıdır.

5000 istihdam, ilimizde işsizliğe çözümdür. İlimizde, OSB projelerin gerçekleşmesinde bekleme değil, hızla hizmet vaktidir. Yasa ve yönetmelikler ortadadır. Toplantılar düzenleyip, bulanık, şaibeye müsait, spekülatif tutanak tutulup, yanlış bilgilerle kamuoyunun, arazi sahibi köylü vatandaşlarımızın akıllarını, fikirlerini karıştırılmasına son verilmelidir.

Vali Selim Cebiroğlu, ilimize geldiğinde karşılama töreninden sonra, makamında verdiği ilk demecinde “HİZMET İÇİN GELDİM”demişti.

BEKLEME DEĞİL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin de belirttiği şekilde istenen hızla hizmet olmalıdır. Kaynak: www.manset.com.tr

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.