VALİ SELİM CEBİROĞLU, KÖY VE MAHALLE MUHTARLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

İl Mahalli İdareler Müdürlüğümüzce koordine edilen, Köy ve Mahalle Muhtarlarına yönelik “Eğitim Semineri” Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda, Vali Selim CEBİROĞLU’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

              

 

Eğitim Seminerinde, Baro Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Müftülük, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü temsilcileri tarafından gerçekleştirilen sunumlarla, Muhtarların görev ve sorumluluklarını belirleyen Kanun, Yönetmelik ve diğer mevzuata ilişkin bilgilendirmelerde bulunuldu.

 

 

Vali Selim CEBİROĞLU, Köy ve Mahalle Muhtarlarının, demokrasinin kılcal damarları olduklarını, kamu yönetiminde çok önemli bir işlevi yerine getirdiklerini, toplum içinde Devletin gözü, kulağı durumunda bulunduklarını ifade ettiği açılış konuşmasında “ Sizler, köyünüzün yada mahallenizin en saygın kişisi olarak seçilip bu göreve talip oluyorsunuz. Devletimiz, demokratik, laik, insan haklarına saygılı, sosyal bir hukuk devletidir. Sizlerin, en ücra köşelerde görev yaparken, Devletin hizmetlerine çok önemli katkılar sağladığınızın farkında olmanızı istiyorum. Kendinize değer vermenizi istiyorum. Sizler, Devletin organlarının, en uç ve en hayati noktasısınız. Bulunduğunuz yerin sorunlarını rahatça, net ve sansürsüz olarak direk bize aktaracaksınız. Görevinizi yaparken , Devletten aldığınız gücü dengeli ve adil kullanacaksınız. Devlette ayrımcılık yoktur. Köyünüzde veya mahallenizde demokrasiyi ilk olarak siz uygulayacaksınız. Devletin kanunları, mevzuatı vardır. Bir nizamı, sistemi vardır. Sizden disiplinli, adaletli ve tarafsız çalışmanızı istiyorum. Hepimiz, insanlara hizmet etmekle mükellefiz. Bizler de, sokaktaki çöpçü gibi hizmetkarız. Sokağı süpürürken görevini düzgün yapan bir insan, işinin hakkını veremeyen bir yöneticiden çok daha fazla saygıyı hak etmektedir, kat kat değerlidir, karakterlidir, şahsiyetlidir. Bu makamlar, kimseye baki değildir. Asıl olan, görevimiz bittiğinde, aynı toplumda dimdik gezebilmek, saygı görebilmektir. Çevrenizi, mahallenizi kontrol edin. Fakirlerinizi, yetimlerinizi, ihtiyaç sahiplerinizi tespit edin, listeleyin. Bu durumdaki vatandaşlarımızı sizlerden soracağım. İletişimi koparmadan, sizlerle uyum içinde çalışmayı istiyorum. Bu hususlarda azami hassasiyet bekliyorum” ifadelerine yer verdi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: