YALOVA VE İLÇELERİNDEKİ CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI

Yalova’da Cumhuriyet’in 91’nci Kuruluş Yıldönümünde düzenlenen törende guru bir mutluluk hakimdi.

 

Cumhuryetin 91’nci Kuruluş Yıldönümü kutlamaları Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Cumhuriyet Alanındaki kutlama töreninde Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma’nın halkın, askerlerin ve törene katılan grupların bayramını kutladı. 

 

 

 

Ardından günün anlam ve önemine vurgu yapan bir konuşma gerçekleştiren Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, “Bugün Cumhuriyetimizin 91’nci Yıldönümü. Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum. 19 Mayıs 1919’da padişah Vahdettin özel yetki ile büyük önder Mustafa Kemal’i Anadolu’ya gönderdi. Mustafa Kemal’in dehası, ileri görüşlülüğü, bilgisi, mücadele azmi ve başarısı Anadolu’ya gönderilme sebeplerinden bazılarıdır. Çağın karanlık döneminde Mustafa kemal ve arkadaşları Anadolu’nun yeniden bağımsız bir Türk vatanı olmasını milletin azim ve kararlılığı ile başarmışlardır. Büyük önder ve arkadaşları Türkiye Cumhuriyetini kurarak bağımsız, hür, demokrat ve sonsuza kadar yaşayacak olan bu devleti milletimize armağan etmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti demokratik, laik, insan haklarına saygılı sosyal bir hukuk devletidir. Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlık demektir. Türkiye Cumhuriyeti hukukun üstünlüğü demektir. Ceberut devlet değil, hizmetkar devlet var ise burada demokrasi gerçek yüzünü gösterir. Yöneticiler halk gibi yaşar, halk gibi düşünürse demokrasi zirveye çıkmış demektir. Yönetenler hukuk üstünlüğü ve gerçek adalete inanıyor ve bu inancını fiiliyata dönüştürüyorlarsa toplumsal sorun yok demektir”

 

 

 

Vali Cebiroğlu’nun ardından kürsüye gelen öğrenciler ise okudukları şiirlerle herkesin milli duygularını şahlandırdılar. Törende TUFAG ve Kuzey Kafkas Halk Dansları ekipleri de birer gösteri gerçekleştirdiler. Tören Askeri bando eşliğinde gerçekleştirilen geçit töreni ile sona erdi.

 

Akşam ise Uygulama Oteli’nde Cumhuriyet Resepsiyonunun iptal edildiği valilikce bildirildi.

 

 

Çınarçık’ta, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Halkın katılımı ile kutlandı

 

Çınarçık ilçesinde Cumhuriyetimizin 91. yılı kutlamaları cumhuriyet meydanında halkın katılımıyla gerçekleşti.

 

Cumhuriyet Alanındaki kutlama töreninde Çınarçık Kaymakamı Cafer Sarılı ile Çınarçık Belediye Başkanı Avni Kurt halkın ve törene katılan grupların bayramını kutladı.

 

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

 

 

Çınarçık Kaymakamı Cafer Sarılı, açılış konuşmasında; “Esareti kabullenmemiş, inandığı ülküler etrafında hür iradesi ile Cumhuriyeti bizlere armağan etmiş atalarımızın büyük hatırasına olan inancımız ve derin bağlılığımızla, Cumhuriyetimizin 91’inci yıldönümünü kutlamanın büyük heyecanı ve gururu içindeyiz. Milli egemenliğe dayanan, gücünü halktan alan, iktidarın millete ait olduğu bir rejim olan Cumhuriyetimiz, Ulu Önder Atatürk’ün önderliğinde insanüstü bir gayret ve fedakârlıkla, bağımsızlık mücadelesi ile elde edilen eşsiz bir zaferle kurulmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde kazanılan ve tarihe altın harflerle yazılan Kurtuluş Savaşı destanının ardından kurulan Cumhuriyetimiz; azmin, kararlılığın, fedakârlığın, birlik ve beraberliğin ve egemenliğin sembolü olmuştur. Cumhuriyetimiz farklı kültür, inanç ve düşünceleri teminat altına alarak birlikte yaşama idealimizin kaynağı olmuştur. Bu itibarla, Cumhuriyetin ilanı milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından birisidir. Bu bağlamda bizlerde bu bugünlere nasıl gelindiğini unutmayarak, her bakımdan daha güçlü, daha müreffeh, daha mutlu ve daha gelişmiş bir Türkiye hedefine ulaşmak için var gücümüzle, azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin 91’inci yıldönümünde milletimizin sahip olduğu tüm değerlerle hissettiği bu coşku ve heyecanının gönül dünyasından hiç eksik olmamasını temenni ediyor, bu müstesna günde Cumhuriyet’i “en büyük eserim” diye tanımlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu aziz vatanın bütünlüğünü ve bağımsızlığı için canlarını ortaya koyan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde aydınlık yarınlara emin adımlarla ulaşmamız temennisiyle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

 

Haber Foto: Sezer Sevinçler

 

Çiftlikköy’de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Coşkuyla kutlandı

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni, Çarşamba günü sabah 9.30’da Çiftlikköy Kaymakamı Cengiz Karabulut’un makamında protokolle bayramlaşması ile başladı. Bayram töreni ise sabah 10.00’da Hükümet Konağı Tören Alanı’nda gerçekleşti.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

 

Çiftlikköy Kaymakamı Cengiz Karabulut, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar ve Hava Silah Sistem Kurmay Alb. Metin Yıldırım, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

 

 

Kaymakam Cengiz Karabulut, açılış konuşmasında; “Esareti kabullenmemiş, inandığı ülküler etrafında hür iradesi ile Cumhuriyeti bizlere armağan etmiş atalarımızın büyük hatırasına olan inancımız ve derin bağlılığımızla, Cumhuriyetimizin 91’inci yıldönümünü kutlamanın büyük heyecanı ve gururu içindeyiz. Milli egemenliğe dayanan, gücünü halktan alan, iktidarın millete ait olduğu bir rejim olan Cumhuriyetimiz, Ulu Önder Atatürk’ün önderliğinde insanüstü bir gayret ve fedakârlıkla, bağımsızlık mücadelesi ile elde edilen eşsiz bir zaferle kurulmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde kazanılan ve tarihe altın harflerle yazılan Kurtuluş Savaşı destanının ardından kurulan Cumhuriyetimiz; azmin, kararlılığın, fedakârlığın, birlik ve beraberliğin ve egemenliğin sembolü olmuştur. Cumhuriyetimiz farklı kültür, inanç ve düşünceleri teminat altına alarak birlikte yaşama idealimizin kaynağı olmuştur. Bu itibarla, Cumhuriyetin ilanı milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından birisidir. Bu bağlamda bizlerde bu bugünlere nasıl gelindiğini unutmayarak, her bakımdan daha güçlü, daha müreffeh, daha mutlu ve daha gelişmiş bir Türkiye hedefine ulaşmak için var gücümüzle, azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin 91’inci yıldönümünde milletimizin sahip olduğu tüm değerlerle hissettiği bu coşku ve heyecanının gönül dünyasından hiç eksik olmamasını temenni ediyor, bu müstesna günde Cumhuriyet’i “en büyük eserim” diye tanımlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu aziz vatanın bütünlüğünü ve bağımsızlığı için canlarını ortaya koyan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde aydınlık yarınlara emin adımlarla ulaşmamız temennisiyle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

 

Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinden Hira Cansever’in, şiir yarışmasında birinci olan Kılıç Ortaokulu öğrencisi Dilara Aksoy’un, kompozisyon yarışmasında birinci olan Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Selen Sansar’ın, Sultaniye Şehit Baçerettin Özgür Ortaokulu öğrencisi Fatmanur Günaydın’ın ve Mustafa Kemal Anadolu Lisesi öğrencisi İlayda Birinci’nin eserlerini okumalarının ardından, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

 

Kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında ve yıldız kızlar, yıldız erkekler, genç kızlar, genç erkekler, küçük kızlar, küçük erkekler koşularında birinciliği elde eden öğrencilere ödüllerini Kaymakam Karabulut takdim etti. Yarışmalarda ikinciliği kazanan öğrencilere ödüllerini Garnizon Komutanı Kurmay Albay Yıldırım, üçüncü olanlara ise Belediye Başkanı Silpagar verdi. Atletizmde dereceye girenlere eşofman takımı, diğer yarışmalarda dereceye girenlere ise tablet bilgisayar, mp3 çalar, saat hediyeleri verildi.

 

Karaman ilimizde yaşanan maden kazasından dolayı ise halkoyunları ve müzik dinletisi iptal edildi.

 

Çiftlikköy Haber Foto: Gamze Yüksel

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.