DOĞAL ARITMA SİSTEMLERİ ÇALIŞTAYI 1 ARALIK’TA

DOĞAL ARITMA SİSTEMLERİ ÇALIŞTAYI

 

WASTEnet – Entegre Doğal Atık Su Arıtma Sistemlerinin Teşvik Edilmesi İçin Karadeniz Bölgesi Ağı Projesi Çalıştayı 1 Aralık 2014 tarihinde saat 10:00-17:30 arasında İzmit’te Leyla Atakan Kültür Merkezi içinde Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

Yalova Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre; Avrupa Komşuluk ve Ortaklık Aracı (ENPI) Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı altındaki II. Teklif Çağrısı kapsamında IPA Ana Yararlanıcı Ortağı Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ve IPA Ortağı Yalova Üniversitesi olan ve Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığınca finanse edilen Entegre Doğal Atık Su Arıtma Sistemlerinin Teşvik Edilmesi için Bir Karadeniz Ağı (WASTEnet) projesine ait çalışmalar hızla devam etmektedir. Projenin lider ortağı Kavala Belediye Su ve Kanalizasyon Kurumu-DEYAK (Yunanistan) ve diğer ortaklar Democritus Üniversitesi (Yunanistan), Amerikan Üniversitesi (Ermenistan), İlia Devlet Üniversitesi (Gürcistan), Tuna Deltası Ulusal Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (Romanya), Odessa Devlet İdaresi (Ukrayna), Eco-TIRAS Uluslararası Nehir Sahipleri Derneği, (Moldova) ile sürdürülen proje kapsamında doğal arıtma yöntemlerinden biri olan yapay sulak alan teknolojisi çevre dostu, düşük maliyetli ve yenilikçi bir yöntem olarak tanıtılmakta ve yaygınlaştırılmaktadır.

Bu amaçla ilki 2 Temmuz 2014 tarihinde Erivan’da gerçekleşen seminerde Yalova Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Sibel BAŞAKÇILARDAN KABAKCI “Natural Treatment Systems in Turkey: benefits, costs and operational problems (Türkiye’deki doğal arıtma sistemleri: faydalar, maliyet ve operasyonel sorunlar)” başlıklı bir sunum yapmış, 3 Temmuz tarihindeki komite toplantısında da Türkiye’deki doğal arıtma sistemlerini, Karadeniz havzasında kullanımda olan tesisleri ve bu tesislerin nasıl değerlendirileceğini anlatan bir konuşma yapmıştır. Projenin ikinci semineri Şubat ayında Gürcistan’da gerçekleştirilecektir.

Projenin ilk çalıştayı 1 Aralık 2014 tarihinde saat 10:00-17:30 arasında İzmit’te Leyla Atakan Kültür Merkezi içinde Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecektir. Çalıştay, tüm ilgililere açık olup, ayrıntılı bilgiye projenin web sayfası olan http://www.waste-net.info adresinden ulaşılabilir. Yalova Üniversitesi ve Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün ortak hazırladığı çalıştayda, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü ve yurt içi ve yurt dışından gelen konuşmacılar katılım yapacaktır. Yalova Üniversitesi rektörü Prof. Dr. M. Niyazi ERUSLU, Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü İlhan BAYRAM ve Kocaeli Valiliği Avrupa Birliği Dış İlişkiler Koordinatörü Enver DÜZ ’un açılış konuşmalarıyla başlayacak olan çalıştay, doğal arıtma tesisleri, maliyetleri ve bu tesislerin finansmanı hakkında geniş bilgi verecek ve gelecekte yapılması gerekenlere ışık tutacaktır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.