DR. ÖZDEMİR’İN MAKALESİ ULUSLARARASI DERGİDE YAYINLANDI

 

 

Çiftlikköy Belediye Başkanı Başdanışmanı ve Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Dr. Yahya Özdemir, uluslararası bilim çevrelerince referans olarak kabul gören China-USA Business Review (Çin-Amerika Ekonomi Dergisi) adlı yayında makalesi yayınlanan ilk Türk öğretim görevlisi oldu.

Makale, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin Türkiye’nin öncülüğünde bir araya gelip inovasyon güdümlü ileri teknolojik stratejik işbirliği ittifakları yapmalarıyla ilgili öngörüleri içeriyor. ECO ile ilgili teknolojik ittifaklar konusundaki bu makale, uluslararası bir dergide yayınlanan ilk bilimsel Türk makalesi olma özelliğini taşıyor. ECO bünyesinde Türkiye, Azerbaycan, Afganistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan yer alıyor.

Dr. Özdemir, böyle bir uluslararası makale dergisinde çok değerli bilim insanlarınca oluşturulan seçici kurulun makalesini yayınlamaya değer gördüğü için mutlu olduğunu belirtti.

Dr. Özdemir, Çin-Amerika Ekonomi Dergisi’nde kaleme aldığı makalesinde birlik bünyesindeki kardeş ülkelerin, üretimin yan sıra Araştırma, Teknoloji Geliştirme ve İnovasyon yapıları ile Ar-Ge işbirlikteliklerinin sağlanması ile dünya ekonomisinde söz sahibi olunabileceğini vurguluyor.

Makalesinde ECO ülkelerinin bir araya gelmeleriyle oluşturacakları toplam sinerjinin, sosyo-ekonomik ve teknik yönden kalkınmaya hizmet edeceği belirten Dr. Özdemir, “Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ülkelerinin ileri teknolojik ittifak yapmaları halinde tüm dünyanın gözü Ortadoğu ve Orta Asya coğrafyasına çevrilecektir. Makalemizde Türkiye önderliğindeki ECO ülkelerinin dünya ekonomisinde ilk 5’lerde olabileceğini ve stratejik vizyon oluşturacağı algısı çok önem arzettiğini dile getirdik” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.