“KENT BULUŞMALARI”NIN İLK KONUĞU REKTÖR ERUSLU

“Kent Buluşmaları” toplantısında gazeteciler sordu, Rektör Eruslu cevapladı “Kent Buluşmaları’nın” ilk konuğu, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu oldu. Yalova Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Kent Buluşmaları’nın” ilki Yalova Donanma Restaurant – Cafe’de gerçekleşti.

 

Kahvaltılı toplantıya, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, Yalova Üniversitesi Daire Başkanı Dr. Hakan Bakkal, Yalova Üniversitesi Özel Kalem Müdürü Ali Ekber Polat, Yalova Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ayhan Polat, Yalova Anadolu Ajans Temsilcisi Yılmaz Oruç, Işık Gazetesi imtiyaz sahibi Nevzat Samancı, Çevre Gazetesi imtiyaz sahibi Sezer Sevinçler, Sorumlu Yazıişleri Müdürü İbrahim Sevinçler, Pusula Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hüseyin Kutgün, Realist Gazetesi yazı işleri sorumlu müdürü Haluk Mot, Başak Gazetesi Sahibi Rüstem Yılmaz ve Kanaat Gazetesi İmtiyaz sahibi Hakan Suiçmez katılım sağladı.

 

 

“Amacımız, bir dünya üniversitesi olmak’’

Yalova Üniversitesi’nin misyonunun, evrensel değerler ışığında hareket ettiğini belirten Yalova Üniversitesi Daire Başkanı Dr. Hakan Bakkal, “Üniversitemizin misyonu, evrensel değerler ışığında; sorgulayıcı, katılımcı, araştırmacı, çözümleyici, yapıcı ve yenilikçi düşünce anlayışına sahip bireyler yetiştirerek bilgi ve teknoloji üreten bir dünya üniversitesi olmaktır.

 
 “Yalova’nın cebinde sanki akrep var’’
  Yalova’da Üniversitesi’nin diğer üniversiteler arası spor alanında da çalışmalar yaparak, yarışmalara girdiğini belirten Eruslu, “Üniversitemizde, engelliler yarışması yapıyoruz. Yalova’da bütün üniversiteler arası spor alanında çalışmalar yapıyoruz. Bizim sorunumuz, sponsor bulamıyoruz. Yapacağımız çok şey var, hep cebimizden harcıyoruz.  Yalova’nın cebinde sanki akrep var. Herkes kendi çıkarına göre hareket ediyor. Yalova Üniversitesi’nin, zekasını ruhunu ve ilmini geliştirmemiz gerek. Spor bilimleri fakültesini kurmak için çalışmamız var. Çok sayıda aktif sporcu var. Yalova’da şöyle dükkanları dolaştığınız zaman, Yalova’ya hayat veren öğrencilerdir. Yalova’da kışın öğrenci turizmi etkilidir”.Üniversitemizin vizyonu, yenilikçi, dinamik ve katılımcı yapısıyla eğitim, öğretim, araştırma ve geliştirme yapan, yerelde etkin küresel başarıya sahip teknoloji odaklı bir üniversite olarak ilerlemektir. Yalova Üniversitesi, toplumun kendisinden beklediği görevin ve varlık nedeninin bilinciyle, ulusal ve uluslararası etkinliklerini sürdürürken, akademik özgürlük, bilimsellik, çağdaşlık, çevrecilik, evrensellik, kalite, katılımcılık, öğrenci odaklılık, paylaşımcılık, şeffaflık, yenilikçilik ve teknoloji odaklılık temel değerlerine sürekli bağlı olacaktır”.
 
“2014 yılında 1846 mezun verdik’’
  2014 yılında Yalova Üniversitesi’nden 1846 mezun verdiklerini belirten Bakkal, ”Yalova Üniversitesi’nin Meslek yüksekokullarında 4865 öğrenci, enstitülerde 1361, fakültelerde ise, 5368 öğrenci var.
   Üniversitemizde, 318 öğrenciye burs imkanı verildi. Üniversite bursu 51, yemek bursu 318, özel teşebbüs ve Y.Ü. personeli 5, kısmi zamanlı öğrenci çalıştırma programı 41 ve Tev bursu ise 4 öğrenciye verildi.
  Kültür ve sanat faaliyetlerinde kültür topluluğunda 57, spor topluluğu 16, aktif üye sayısı ise 4722’dür.
  21 ülke ve 31 üniversite ile uluslararası iş birliklerimiz devam ediyor. Genç ve dinamik bir yapıya sahip olan Yalova Üniversitesi’nin eğitim politikasını ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda yenilikçi bölümler açmak tır.
  Yalova Üniversitesi, hızla büyüyen yeni bir üniversitedir. Yalova Üniversitesi yeni kurulan üniversiteler arasında çalışmaları, başarıları ve farklılıkları ile öne çıkarak kısa sürede köklü üniversitelerle yarışır hale gelmiştir. Üniversitemiz güçlü akademik ve deneyimli idari kadrosu, ulusal ve uluslararası güçlü ilişkileri ve coğrafi avantajı ile yakın gelecekte konusunda öncü, sosyal ve teknik bölümlere sahip olmayı hedeflemektedir” dedi.
  5 yıllık staratejik plan çerçevesinde fiziki alanlara dayalı olarak performans gösterileri oluşturduk. Yatırım harcamalarına önem vermekteyiz. Bütçemizin %60’nı yatırım harcamalarına ayırdık. 1. etap çalışmaları 2013-2017 arasında 85. 000 m2 eğitim ve öğretim yapıları, 22.000 m2 spor tesisleri, 4.100 m2 merkezi araştırma laboratuarı, 300-400 m2 rektörlük ve eğitim birimleri, 49. 577 m2 sosyal donatı alanları, 53.156 m2 spor alanları, 18. 969 m2 yaşam alanları” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.