YABANCILARIN EN SEVDİĞİ 10 İL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre hem Ocak-Ekim döneminde, hem de Ekim ayında Türkiye’de yabancılara en çok konut satışının yapıldığı il 5 bin 486 adet satışla Antalya oldu. Yabancılar en çok Antalya, İstanbul, Aydın, Muğla, Yalova, Bursa, Mersin, Sakarya, Ankara ve Trabzon’dan konut aldı.

 

Türkiye’de 2013 yılından itibaren tüm yerleşim yerlerini içerecek şekilde il düzeyinde konut satış istatistiklerini yayımlamaya başlayan TÜİK, Ekim-2014 sonu itibariyle gerçekleşen verileri paylaştı. Satışın gerçekleşmesi için konut sahipliğinin para karşılığında değişimi arandığı verilere ilişkin, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) veri tabanı, veri kaynağı olarak kullanıldı.

 

EN ÇOK SATIŞ İSTANBUL’DA

2014 yılı Ekim ayı konut satış istatistiklerine ilişkin açıklamada bulunan TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel, ülkemiz genelinde konut satışının 2014 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,3 oranında artarak, 95 bin 645 olduğunu söyledi. İstanbul’un 17 bin 240 konut satışıyla yüzde 18’lik en yüksek paya sahip olduğunu belirten Öncel, satış sayılarına göre İstanbul’u, 10 bin 549 konut satışıyla (yüzde 11) Ankara, 5 bin 772 konut satışıyla da (yüzde 6) ile İzmir’in izlediğini açıkladı. Öncel, konut satış sayısının düşük olduğu illerin sırasıyla 15 konutla Ardahan, 18 konutla Hakkari ve 41 konutla Bayburt olduğunu kaydetti.

TOPLAM 15 BİN 417 KONUT SATILDI

 
TÜİK verilerine göre bu yıl Ocak-Ekim döneminde yabancılar Türkiye’de toplam 15 bin 417 konut satın aldı. Antalya, 5 bin 486 konutla ilk sırada yeraldı. Antalya’yı sırasıyla 4 bin 546 konutla İstanbul, 1018 konutla Aydın, 903 konutla Muğla, 541 konutla Yalova, 752 konutla Bursa, 641 konutla Mersin, 338 konutla Sakarya, 287 konutla Ankara ve 166 konutla Trabzon izliyor. Yabancılar Türkiye’de geçen yılın aynı döneminde ise 9 bin 284 konut satın almış. Yani geçen yıla göre yabancıların Türkiye’den satın aldığı konut oranında yüzde 66 oranında artış yaşandı.

 

NEDEN BU İLLER TERCİH EDİLİYOR?
Türkiye’de yabancıların neden bu 10 ili tercih ettiğine ilişkin bilgi veren Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, “Bu iller turizm sektörünün geliştiği iller. Yabancıların tercih nedenlerinin başında deniz kenarı ve turistik bölgeler olması geliyor. Antalya hem sıcak hem de hem deniz olması nedeniyle en çok tercih edilen il. Deniz- kum- güneş, doğal, kültürel tarihi değerleriyle de ön plana çıkıyor. Cumhuriyet tarihinden bu yana da yabancıya konut satışı en çok hep Antalya’da olmuştur, birinciliği hiç kaptırmamıştır” dedi.

Karataş, alım yapan ülkeler arasında ise ağırlıklı Ruslar, Almanlar ve İngilizlerin olduğunu söyledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.