YENİ BİR CİNAYET TEŞEBBÜSÜYLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Yalova Platformu üyeleri Dörtyol mevkiinde yaptıkları basın açıklamasında Yapılması planlanan köprülü kavşak projesininle ilgili  “Kent kültürüyle münasebetleri en düşük düzeyde seyreden ve bu nedenle karşılaşılan tüm sorunları, palyatif yöntemlerle günü kurtarma anlayışıyla savuşturmaya çalışan ancak bu davranışlarıyla bu gün geçiştirdikleri sorunların, yarın daha da büyüyerek karşımıza çıkmasından başka bir sonuç yaratamayan yönetim anlayışı, kentimize karşı yeni bir cinayete hazırlanıyor.

 

Başta su kaynaklarımız olmak üzere, tüm doğal rezervlerimizin tükenme uyarıları yaptığı, adeta “Artık bu kent daha fazla büyüyemez, onu büyütmeye yönelik tüm projelerinizi çöpe atın” diye bizleri uyarmaya çalıştığı günümüzde maalesef, bu kenti yönetenlerin bu çığlıklara kulak vermediğini görüyoruz.

 

Yalovamızın, sözünü ettiğimiz savuşturucu kent yönetimi zihniyetinin uygulamaları nedeniyle adeta kangrenleşen sorunlarından birisi olan trafik sorununu hafifletme iddiasıyla bu kez Dörtyol mevkiine köprülü kavşak projesi gündeme getiriliyor.

 

Bu projenin bölgedeki trafik yoğunluğunu azaltmaya önemli bir katkısı olamayacağı gibi, iki yüze yakın ağacın kıyımı gibi bir doğa katliamına da neden olacaktır. Bu proje ile bağlantılı olarak Yalı caddesi üzerinden şehre girişin düzenlenmesi, zaten trafik yükü ağır olan yolun bu yükünü arttırmaktan başka bir sonucu olmayacaktır. Burada çözüm, yaklaşık yirmi yıl önce hazırlanan ancak bazı çıkar çevrelerinin itirazları nedeniyle rafa kaldırılan dal-çık projesi de göz önüne alınarak günümüz gereksinimlerine uygun alternatif projelerin hayata geçirilmesindedir. Bu konuyla ilgili olarak bir noktanın da gözden kaçırılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bölgemizde yapımı süren körfez köprüsü ve bağlantılı İstanbul / İzmir otobanının bir süre sonra devreye girmesi halinde bu güzergâhta halen Yalova üzerinden akan şehirlerarası trafik yoğunluğu yaklaşık % 70 oranında azalacaktır. Bu durum köprülü kavşak projesi konusunda aceleci davranmanın doğru olmadığını da göstermektedir.

 

Bir öneri olarak Ş. Ömer Faydalı ( Y. Okuyan ) Bulvarı ile Bursa Yolu ile birleştiği yerde yapılacak bir dal-çık yapım maliyetleri itibariyle dört yolda yapılması düşünülen köprülü kavşaktan daha ekonomik olacağı gibi, kent estetiği açısından da daha uygun olacaktır. Bu nedenle bizler Yalova Platformu olarak, dört yola yapılması düşünülen ve ağaç katliamı, kaynak israfı ve estetik bir yıkımdan başka bir sonuç doğurmayacak olan köprülü kavşak projesinden vazgeçilmesini ve bunun yerine doğaya ve kente saygılı bir dal-çık projesinin uygulanmasını talep ediyoruz.” dile getirdiler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.