Akferal’den su arıtma alanında önemli yatırım

 

 

Akferal, Dostel Grubu’nun su arıtma bölümünü satın alarak pazar payını artırmayı hedefliyor.

 

Geçtiğimiz yıl, Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Ak-Kim Kimya ve Avrupa’nın ikinci büyük su kimyasalları üreticisi Feralco’nun güç birliğiyle kurulan Akferal, Dostel Grubu’nun su arıtma kimyasalları bölümünü satın alarak pazar payını artırmayı hedefliyor.

3 Aralık 2014 Çarşamba günü gerçekleşen bu satınalma ile Akferal ürün portföyünü genişleterek, Dostel’in Gebze ve Osmaniye’deki iki fabrikasının da sahibi olmaktadır. Bu sayede Akferal ürün gamına Alüminyum Sülfatlar’ı ekleyerek, müşterilerine inorganik koagülantlarda eksiksiz bir ürün paleti sunacak.

Türkiye’de su kimyasalları alanının gelişimine büyük katkı sağlayacak bu satın alma ile Akferal, su arıtma sektöründe önemli bir bölgesel lider olma vizyonuna bir adım daha yaklaşıyor.

 

 

Ak-Kim hakkında

Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Ak-Kim, 1977 yılından bu yana Akkök Holding bünyesinde faaliyet göstermektedir. Ak-Kim, Yalova ve Çerkezköy’de yaklaşık 300 bin m2’lik bir alana kurulu, yüksek teknolojiye sahip 3 fabrika ve 20’ye yakın üretim tesisinde uluslararası pazarda kabul görmüş inorganik, organik kimyasallar ve tekstil yardımcı maddeleri ile kâğıt ve su kimyasalları, çimento öğütme ve beton katkı kimyasalları üretmektedir.

 

Şirket yıllık 600 bin tonluk üretim kapasitesine sahip tesislerinde 500’ü aşkın farklı kimyasal maddenin üretimini gerçekleştirmektedir. Sahip olduğu geniş ürün yelpazesiyle başta tekstil, metal, gıda, temizlik, su arıtma, korozyon ve kışır önleme, kağıt endüstrisi, ilaç ve inşaat olmak üzere farklı sanayi gruplarına hitap etmektedir.

Rakiplerinin üretim tesislerinin bulunduğu ülkelerde dahi ürünlerini satabilecek güce sahip olan Ak-Kim, dünya devleriyle yarıştığı uluslararası pazarlarda müşteri odaklı ürünleriyle rekabet üstünlüğünü korumaktadır. Şirket yurt dışında beş kıtada, yaklaşık 55 ülkeye yayılmış olan ihracatının yarısını AB ülkelerine, geri kalan kısmını ise Pakistan, İsrail, ABD, Kanada ve Kore gibi ülkelere yapmaktadır.

 

Ak-Kim, sahip olduğu know-how ve teknolojileri 2002 yılından bu yana yurt dışındaki firmalara satmakta ve mühendislik çalışmalarından anahtar teslimi taahhütlere kadar farklı birçok hizmet gerçekleştirmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.