DowAksa Alman prepreg üreticisi c-m-p’nin %50’sini satın aldı

DowAksa’nın bu yeni ortaklığı Türkiye’nin karbon elyaf kompozit malzeme üretim ve hizmet alanını geliştirecek.

 

Dow Chemical Company ve Aksa Akrilik Kimya San A.Ş’nin ortak girişimi DowAksa, Alman prepreg üreticisi c-m-p’nin yüzde elli hissesini satın aldı. DowAksa bu satın alma ile başta otomotiv olmak üzere endüstriyel uygulamalar için katma değeri yüksek, karbon elyaf bazlı ürün üretimini artırmayı, amaçlıyor.

Yeni ortaklık ile dünyanın sayılı özel prepreg üreticilerinden c-m-p, farklı sektörlerden müşterileri için gereken yüksek hacimli ve uzun vadeli ürün tedariğini garanti altına alırken, günlük operasyonlarına da bağımsız olarak devam edebilecek. DowAksa ise karbon elyaf üretiminin bir adım ötesine geçerek prepreg (reçine emdirilmiş kompozit kumaş) üretimine girerek,   otomotiv, enerji, inşaat ve spor ekipmanları sektörlerine yönelik katma değerli ürün portfolyosunu genişletecek.

DowAksa CEO’su Kostas Katsoglou, “c-m-p, yenilikçi ürün çözümleri ile birçok downstream uygulamasına karbon elyaf bazlı kompozit malzemeleri dahil etmek için ihtiyaç duyduğumuz dünya standartlarında güçlü ortaktır” diyerek şöyle devam etti, “Bu ortaklık, yüksek hacimli uygulamaların doğurduğu ihtiyaçlara cevap vermek için gerekli uzmanlığa sahip iki girişimci ortağı bir araya getiriyor. DowAksa ve c-m-p birlikte, ABD’li ve Avrupalı otomotiv müşterileri ve diğer pazar segmentlerinden dünya çapında ortaklarla ileri kompozit geliştirme faaliyetlerini hızlandırabilecektir.”

 

Ortaklık aynı zamanda DowAksa’nın Türkiye’de kompozit ürün üreticisi olarak büyümesini ve iç pazarı genişleterek ileri malzeme teknolojisi ile üretilmiş ürünlerin satış ve ihracatını artırmasına da olanak verecek.

Karbon elyafın iç pazarda tüketiminin artması için ileri malzeme teknolojilerine hizmet veren kompozit sektörünün Türkiye’de gelişmesi gerektiğine değinen DowAksa Genel Müdürü Mithat OkayBiz DowAksa olarak karbon elyafla, üretim zincirindeki başarılması ve tedariğinin garanti altına alınması gereken en önemli ilk halkayı Yalova’daki fabrikamızda oluşturduk. Bu ortaklık ile birlikte c-m-p’nin Heinsberg, Almanya’da bulunan tesislerinde geliştirdiğimiz ürünleri Yalova’da devreye alacağımız hattımızda da üreterek global müşterilerimize sunacağız” dedi.

 

c-m-p’nin eş kurucusu ve gelecekteki CEO’su Rolf Dothagen ise “Karbon elyaf sektöründeki uzun yıllara dayanan kişisel deneyimlerimizi bir araya getirerek kurduğumuz c-m-p için vizyoner bir ortak arıyorduk. DowAksa, global hedefleri, geniş hizmet ağı ve bir karbon elyaf üreticisi olarak güçlü konumu ile bizim için ideal bir ortaktı. Bu ortaklığı sonuca ulaştırmaktan heyecan duyuyor ve DowAksa ile elde edeceğimiz başarının sektörde büyümemizi sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Mevcut şirket sahipleri ve şirket yönetiminin görevde kalacağının altını çizen Dothagen “Bu ortaklık, mevcut tedarik zincirimizi sağlamlaştırırken, en büyük ölçekteki endüstriyel uygulamalarda ve havacılık uygulamalarında dahi, müşterilerimize özel teklifler sunabilmemizi sağlayacak” dedi.

 

www.dowaksa.com

DowAksa Hakkında

DowAksa, 2012 yılında hammaddesi karbon elyaf olan global kompozit sektörüne geniş bir ürün yelpazesi ve teknik hizmet sunmak hedefiyle Dow Chemical Company ve Aksa Akrilik San A.Ş’nin ortak girişimi olarak kuruldu. Aksa’nın büyümeye müsait bir ortam sağlayan altyapısı ile Dow’ın reçine konusunda bilgi ve deneyimi sayesinde, DowAksa bugün karbon elyaf ve karbon elyaf ara malzemeler üretiminde liderliğe oynayan en güçlü şirketler arasında yer alıyor.

 

Karbon Elyaf Hakkında:

Karbon elyaf çelikten yaklaşık beş kat hafif, dört kat daha dayanıklı, koruma gücü yüksek, korozyona dayanıklı, elektrik iletken, ısı yalıtkan, enerji ve çevre yönetmeliklerine uygun bir üründür. Karbon elyaf, rüzgâr türbinlerinin enerji üretiminin artırılması, otomobillerdeki yakıt tüketiminin azaltılması, altyapı ve yapıların güçlendirilerek çevresel faktörlere karşı ömürlerinin uzatılması ve deprem bölgesi olan ülkemizin yapılarının daha güçlü ve dayanıklı hale getirebilen dünyanın ve ülkemizin karşı karşıya olduğu en önemli sorunlara yönelik inovatif çözümler sunması sebebiyle stratejik öneme sahiptir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.