Dünya Engelliler Günü Programında Önemli Adımlar Atıldı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programında Önemli Adımlar Atıldı

Yalova Belediyesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla “Farkındalık” temalı bir program düzenledi. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Başkan Yardımcısı Rıdvan Acar, Yalova Rotary Kulübü Başkanı Sibel Binici, Tüm Engelliler Derneği Genel Başkanı Alparslan Erkoç ve Yalova Fotoğraf Atölyesi Derneği Başkanı Suat Gök’ün katıldığı program, Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’ına çelenk sunulmasıyla başladı. Çelenk töreninin ardından, Belediye Başkanı Salman, Yalova Belediye’sine kazandırılan engellilerin hastahaneye nakledilmesinde kolaylık sağlayacak, onları hastaneye taşıyacak engelli aracının kurdelesini keserek, aracı hizmete sundu.

engellilergunu-(11)

“Farkındalık” İçin Siyah Göz Bantları

“Farkındalık” Özel Kortej Yürüyüşü ile devam eden programda, katılımcılar Atatürk Anıtı’ndan Yalova Halk Eğitim Konferans Salonu’na kadar siyah göz bantları takarak değneklerle, görme engelli vatandaşlar için yapılan kabartmalı sarı şeritlerden yürüyerek engelli vatandaşlarımızla empati kurdular.

engellilergunu-(12)

İki Önemli Proje ile Engeller Aşılacak

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman Dünya Engelliler Günü dolayısıyla iki önemli projeye de imza attı. Yalova Rotary Kulübü ile ortak hazırlanan Cafe Engel(siz) ve Yalova Fotoğraf Atölyesi Derneği ile hayata geçirilecek “ Farklı Objektifler” projeleriyle engelli bireylerin topluma ve istihdama katılması amaçlanıyor.

Protokolleri imzalamadan önce konuşma yapan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, “ Biz bu ülkeye insan sevmeyi, insan olmayı öğretirsek çok da sorun kalacağını düşünmüyorum. Bizim görevimiz engelli dostlarımızın, engelli kardeşlerimizin yaşamını kolaylaştırmak, yaşam kalitelerini arttırmak, yaşama olan bağlılıklarını çok daha üst seviyeye taşımaktır. Ben bu konuya özel duyarlılığı olan bir insanım.” dedi. Konuşmasında projeler hakkında bilgi veren Başkan Salman “ Bugün imza atacağımız protokollerden sonra engelli kardeşlerimiz, fotoğraf gibi bir sanatı en güzel şekilde öğrenecekler, Cafe Engel(siz) ile hem eğitim görecek hem de ekonomik hayatın içinde yer alacaklar. “ diyerek projelerde emeği geçen başta Cafe Engel(siz) projesinin fikir annesi Yalova Rotary Kulübü Başkanı Sibel Binici olmak üzere, Yalova Fotoğraf Atölyesi Derneği , Yalova Belediyesi Sosyal Hizmetler Sorumlusu Serap Şenocak Serpen ve tüm çalışanlara teşekkür etti.

engellilergunu-(13)

Cafe Engel(siz) ve “Farklı Objektifler” ile Engelli Gençler Sosyal ve Ekonomik Hayata Katılacak

Yalova Rotary Kulübü ve Yalova Belediyesi ortak çalışmasıyla işletilecek Cafe Engel(siz) projesi kapsamında, on beş yaş üstü engelli gençler eğitim görerek, gözetmenleri ve aynı yaş kategorisinde çalışanlarla birlikte istihdam edilecek. Kafe içerisinde sosyo-kültürel faaliyetlerin gerçekleştirileceği gösteri salonu, engelli gençlerin ve Umut Merkezi kadınlarının ürettikleri el yapımı ürünlerin satışlarının yapılacağı sergi ve satış reyonları da bulunacak.

Yalova Fotoğraf Atölyesi Derneği ile hayata geçirilen “ Farklı Objektifler” projesinde engelli gençler , kendilerine sponsorlar tarafından verilen fotoğraf makineleriyle fotoğrafçılık eğitimi alarak, her hafta düzenlenecek gezilerde öğrendiklerini uygulama fırsatı bulacaklar. Çektikleri fotoğrafları 10-16 Mayıs 2014 Engelliler Haftası’nda Yalovalılar’ın beğenisine sunacak olan başarılı gençler, Yalova’daki fotoğraf stüdyoları, düğün salonları gibi alanlarda istihdam edilmeleri için de yönlendirilecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.