MİLLETVEKİLİ COŞKUN 2015 MERKEZİ BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ve Çevre Komisyonu Üyesi, Yalova Milletvekili Temel Coşkun, 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı ve 2013 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Tasarısı hakkında Meclis Genel Kuruluna hitap etti. Görüşmeler 8. gününde devam ederken, Çarşamba günü Meclis Genel Kurulunda 7. turda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Millî Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı ve üniversitelerin bütçe ve kesin hesapları görüşüldü.

 

İhtisas Komisyon Üyeliklerinde bulunduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve bağlı Genel Müdürlükleri bütçelerinin tümü üzerinde Genel Kurulda lehte söz alan AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, “Çevreye verdiğimiz önem, yeşile verdiğimiz önem, şehre verdiğimiz önem, eğitime verdiğimiz önem, kısacası, insana verdiğimiz değerdir” vurgusu yaptı.

 

‘MİLLETİMİZE ÖZGÜVEN KAZANDIRAN CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR EDERİM’ DEDİ

 

“Benden önce konuşan değerli milletvekillerimiz yapılanları anlattı. Ben de önce bir hususun altını çizmek istiyorum: Önemli işler yaptık, önemli çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarda büyük emeği olan, bize cesaret veren, “Bu millet yapar.” diyen ve milletimize özgüven kazandıran, on iki yıl Başbakanlığımızı yapan şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bakanlarımıza, bürokratlarımıza, bu ülkeye hizmet eden herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

 

Bugün çok önemli iki Bakanlığımızın bütçelerini ve yaptığı hizmetleri konuşuyoruz. Millî eğitimde yapılanları saatlerce anlatsak bitmez.

 

50-60 kişilik sınıflardan 30 kişilik sınıflara, kara tahtadan akıllı ve etkileşimli tahtaya, ücretsiz ders kitaplarının yanında tablet bilgisayar destekli eğitime, baskıcı ve yasakçı anlayıştan şeffaf ve özgürlükçü anlayışa, ikna odalarından okuma odalarına, sekiz yıllık kesintisiz eğitimden on iki yıllık zorunlu eğitime, her ile bir üniversite, 100’den fazla yeni üniversite olmak üzere toplam 176 üniversiteye, bunlar eğitime kazandırdığımız en önemli yatırımlarımızın bir kısmıdır.

 

‘YENİ TÜRKİYE VURGUSU YAPTI’

 

Değerli öğretmenlerimizin daha onurlu ve istekli görev yapmalarını sağlayacak iyileştirmeler yaptık. 28 Şubatın eğitimin üzerinde oluşturduğu baskıları ve izleri atarak meslek okullarındaki katsayı adaletsizliğini giderdik. Meslek okullarının, özellikle hedef hâline gelen imam-hatip okullarının yeniden hayat bulmasını sağladık. Biz Türkiye’yi yeniden yapılandırdık. Sağlıktan adalete, bayındırlıktan otoyola kadar her alanda yeni Türkiye’nin ön adımlarını attık.

 

 

 

 

 

‘MİLLETİMİZE ÖZGÜVEN GELDİ’

 

Biz insanımızı çok seviyoruz. “Başkalarında var, bizde niye yok?” anlayışını hamdolsun yıktık. İnsanımızı göbeğini kaşıyan adam olarak gören, “Çoban ile benim oyum bir değildir.” diyen anlayıştan kurtardık, milletimize öz güven geldi. “Sizin en hayırlınız insanlara hizmet edendir.” düsturunu ilke edinerek “Her şey insanımız için, her şey Türkiye içindir.” dedik. Avrupa’ya gittiğimizde şehirlerine, parklarına, bahçelerine imrendiğimiz yerleri ülkemize getirdik, çok şükür şimdi hangi ilimize gitsek yeşiliyle, parkıyla, şehre girişiyle hayran kalıyoruz. Biz, şehirlerimizi çöp yığınlarından kurtarıp yaptığımız park ve bahçelerle insanımızın hizmetine sunduk. Haliç’i hatırlatmak isterim, Ümraniye’yi hatırlatmak isterim. Çevreye verdiğimiz önem, yeşile verdiğimiz önem, şehre verdiğimiz önem, eğitime verdiğimiz önem, kısacası, insana verdiğimiz değerdir.

 

‘1989 YILINDAKİ İSKİ SKANDALINI BU MİLLET UNUTMADI’

 

Yalova Milletvekili Temel Coşkun, 1989 yılında İSKİ’de yapılan ve ortaya çıkan yolsuzluk skandalını hatırlattı ve ‘siz unuttunuz da o travmayı atlatamadınız, millet unutmadı, hâlen o görevi vermiyor size ve vermeyecektir’ diyerek CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesinde o tarihten beri seçimi kazanamadığını, milletin buna izin vermediğini belirtti.

 

Milletvekili Coşkun, konuşmasının son bölümünde “bugün muhalefet milletvekilleri 17 Aralık tarihini çok zikretti ama unuttukları bir tarih daha var, geçmişte bu milletin unutmadığı ama benim onlara bugün hatırlatmak istediğim bir tarih daha var: Sene 1989 İSKİ skandalı, hatırlar mısınız? İSKİ Genel Müdürlüğünün ihalelerini paravan olarak kurduğu şirketlere vermesi, bu ihalelerde büyük yolsuzluklar yapması olayıdır.

 

Siz unuttunuz da o travmayı atlatamadınız, millet unutmadı, hâlen o görevi vermiyor size ve vermeyecektir. İSKİ skandalının kahramanlarından Ergun Göknel ne diyor bakınız. ‘Eşimin emekli maaşıyla geçiniyorum. Solu ben değil ,Sözen bitirdi. Oyumu da ben AK Parti’ye verdim’ diyor. Bunu kim diyor? Ergün Göknel diyor. Millet unutmadı, millet unutmadı ve unutmayacak” dedi.

 

Yalova Milletvekili Temel Coşkun’un konuşması AK Parti Grubundan büyük alkış aldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.