SALMAN “ÜZÜLEREK KESTİK, YAŞAMLAR KURTULSUN İSTEDİK”

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman Yalova’nın Tonami meydanında kesilen 180 ağaçla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Salman, “Canım yanarak da, içim acıyarak da olsa bu kararı almak zorunda kaldım” dedi.  Salman D-130 karayolu üzerinde meydana gelen kazalar nedeniyle 3 yılda 17 kişinin öldüğünü de dile getiren Salman, “Benim için insan hayatı ağaçtan daha önemlidir” dedi.

 

 

Yalova Dörtyol (Tonami meydanı) da yapılacak olan Köprülü Kavşak için burada bulunan 183 ağacın kesilmesi ülke gündemine oturdu. Yurtdışından dün akşam saatlerinde dönen Yalova Belediye Başkanı vefa Salman ayağının tozu ile bugün bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

 

BASIN TOPLANTISININ TAMAMINI VİDEO HABERİMİZDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

 

 

Ağaçların kesilmesinin kendisini de hiç mutlu etmediğini aksine bu kararı içi yanarak verdiğini dile getiren Salman açıklamasında, “Elbette ki ağaçlar kesildiği için mutlu değilim. Son derece üzgünüm.  Bu kararı almak çok zordu. Asla ve asla kolay olmayacağını biliyordum . Canım yanarak da, içim acıyarak da olsa bu kararı almak zorunda kaldım.  Ağaçlar neden kesildi bunun altını doldurmak lazım. Oraya alışveriş merkezi yapmak için ağaçlar kesilmedi. Oraya termik santral yapmak için de ağaçları kesmedik.  Orada insan hayatı söz konusu.  Birinci öncelik buydu. Ardından gelen ise kamu menfaatiydi.  Ağaç mı insan hayatımı dediğiniz zaman ben bin kere, milyon, trilyon kere insan hayatı derim.  Orada ki o kavşak yıllardan beri kaza potansiyelinin en yüksek olduğu noktalardan bir tanesidir.  Sadece 3.5 yıllık bilançoda bin 68 kişi yaralanıyor, 17 can kaybı oluyor. Ben o her bir kişi için kimse kusura bakmasın ama karar aşamasına, yol ayrımına geldiğimde milyon tane trilyon tane ağaca bir insan hayatını değişmem.  Sanki Yalova ve Türkiye’de il kez ağaç kesildi havası oluşturuldu. Gerçekten buna da içerledim v üzüldüm.  Kent hafızası güçlü insanlardan birisi olduğumu düşünüyorum. 17 Ağustos Marmara depremi sonrasında kalıcı konutlar yapılırken binlerce meyve ağacının kesildiğini yakından biliyorum. 30 kilometre ileride  Karayolu yapılırken Gemlik’te Umurbey altında yüzlerce zeytin ağacı kesildi.  Şimdi İstanbul-İzmir-Bursa gibi 3 büyük metropolü bağlayan otoyol yapılıyor. Orada kaç tane ağaç kesildiğinden Türkiye ne kadar haberdar gerçekten merak ediyorum.  Ormanlarda yapılan kaçak kesimlerden çevreci arkadaşlar ne kadar bilgi sahibiler” dedi.

 

 

Sorulan sorular üzerine Başkan Salman; ” Dörtyol’da yapılacak olan köprürü kavşağın bundan üç sene önce karayolları tarafından gündeme alındığını gün gün, Ay ay yapılan yazuşmaların olduğunu ve Yapılan körfez köprüsü ile otoyol çalışmasında tünellerin bulunmasından dolayı tehlikeli yük taşıyan araçlar ile lpg’li araçların bu güzergahı kullanamıyacakları ve şu anda mevcut olan Bursa – İstanbul yolunun bu araçlara tahsis edileceği planlandığından dolayı dörtyol’a batçık şeklinde bir geçişin yapılamıyacağı karayolları tarafından bildirildi. Bu geçişin sadece köprülü geçiş olabileceği bildirildiler.” dedi.

 

 

Başkan Salman’a ” Bu tartışmaların bir adım ötesinde bu köprülü kavşak yapıldıktan sonra buradan tehlikeli yük taşıyan araçlar geçeceğini dile getirdiniz bunun için ne tür önlemler almayı düşünüuorsunuz ve ikinci olarak bu tür köprülü kavşakların yapımından sonra oluşan mezbelelikler oluşmaması için ne düşünüyorsunuz sorumuza” Başkan Vefa Salman ” Bu köprülü kavşaktan tehlikeli yük taşıyan kamyonların geçeceği doğrudur ve sorumluluk karayollarına aitir, Bu köprülü kavşak Yalova’nın girişinde bulunuyor bunun en güzel gözükmesi için ağaçsa ağaç, yeşillikse yeşillik ne gerekiyorsa yapacağız, Gerekirse dışarıdan bile destek alabiliriz.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.