TÜKETİCİLER HAKLARINI YENİ LİMİTLERE GÖRE ARAYACAK!

 

1 Ocak 2015 itibariyle tüketicilerin haklarını arayacakları mercilerde bazı değişiklikler olacağını belirten Avukat Cevat Kazma, yeni yıl itibariyle başvuru yaparken bu düzenlemenin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

6502 sayılı Tüketici Kanunu’nda yapılan değişiklik ile tüketicilerin haklarını arayacağı mercilerde değişiklikler olduğunu belirten Avukat Cevat Kazma; düzenleme öncesi alacağı 2.000 TL’nin altında olan tüketicilerin ilçe hakem heyetlerine, 2.000 TL – 3.000 TL arasında olanların il hakem heyetlerine başvurduğunu söyledi. Yapılan düzenleme sonrası 2.200 TL’ye kadar olan alacaklar için ilçe hakem heyetlerine başvurulması gerekecek. İl hakem heyetlerine başvurmak içinse iadesi alınacak tutarın 2.200 TL – 3.300 TL aralığında olması gerekiyor. 3.300 TL üzerindeki alacaklar için Tüketici Mahkemeleri’nde dava açılması gerekiyor.

Avukat Cevat Kazma, 1 Ocak 2015 sonrasında yapılacak başvurularda, yürürlüğe girecek düzenlemenin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Tüketiciler özellikle bankalardan kullanılan kredilerin dosya masraflarını ve kredi kartlarının aidatlarını iadesi için tüketici hakem heyetlerine ve tüketici mahkemelerine başvuruyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.