YALOVA BELEDİYESİ ABDULLAH BAŞTÜRK PARKI’NI DÜZENLİYOR

 

Yalova Belediyesi, , Genel İş Sendikası’nın kurucularından Abdullah Baştürk’ün anısına memleketi Yalova’nın Fevzi Çakmak Mahallesi’nde oluşturulan park alanını yeniden düzenliyor.

1929 yılında Yalova’da doğan ve çocukluğunu burada geçirerek Türk Sendikacılık tarihinde önemli çalışmalara imza atan Abdullah Baştürk, 1987 yılında Nelson Mandela’ya verilen İsveç Sendikal Hareketi Özgürlük Ödülü ile “Uluslararası Özgürlük” ödülünü almış ilk Türk olma unvanına da sahip oldu.

21 Aralık 1991 yılında ebediyete uğurlanan Abdullah Baştürk’ün anısına Fevzi Çakmak Mahallesi Yıldız Sokak’ta oluşturulan ve zamanın etkisiyle yıpranarak bakım ve onarıma ihtiyaç duyan park, Baştürk’ün hatırasına yakışır biçimde Yalova Belediyesi tarafından yeniden düzenlenmeye başladı. Bakım ve onarım çalışmaları kapsamında parka çevre düzenlemesi yapılarak, parkın yeşil alanı yenilenecek. Park içerisinde Abdullah Baştürk’e ait bir de anıt yapılması planlandı. 2015 Ocak ayının üçüncü haftasında parkın yenilenmesi ile açılışı yapılır durumda olacak. Açılışına sendika temsilcileri ve milletvekilleri de davet edilecek olan Abdullah Baştürk Parkı, adına yakışır bir açılışla mahalle sakinlerinin ve çocukların hizmetine sunularak, yeni yüzüyle misafirlerini ağırlamaya başlayacak.

Abdullah-Baştürk-Büstü-web6

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.