YALOVA’NIN İLK HAYVAN DOYURAN GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU HİZMETE SUNULDU

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova’nın ilk “Sokak Hayvanlarını Doyuran Geri Dönüşüm Kutusu-PUGEDON” nun açılışını yaptı. PUGEDON ile hem geri dönüşüm bilincinin artarak doğanın korunması hem de sokak hayvanlarının mama ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

 

Salman: “Pugedon’ların sayısının artması için çalışmalarımız sürecek.”

 

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve Pugedon’un mucidi Engin Girgin tarafından açılışı yapılan “Sokak Hayvanlarını Doyuran Geri Dönüşüm Kutusu-PUGEDON”, Yalova Belediyesi ile Yücesan A.Ş.’nin sosyal sorumluluk projesi kapsamında hayata Yalova halkının hizmetine sunuldu. Yalova halkının ve hayvan severlerin büyük ilgi gösterdiği açılışta, “ Amacımız hem geri dönüşüm bilincinin yerleşmesi hem de sokak hayvanlarımızın ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Tabi ki bu proje sadece kedi ve köpeklerle sınırlı kalmayacak. Açılışını yaptığımız Pugedon’ların sayısının artması ve farklı versiyonlarının hayata geçmesi için çalışmalarımız sürecek. Tamamen kendi emeği ile bu makineyi icat eden, halkımızın hizmetine sunan Engin Bey’e ve Yücesan A.Ş.’ye bağışından dolayı şükranlarımı sunuyorum” diyen Başkan Salman, Pugedon’un mucidi Engin Girgin’e plaket takdim etti. Yalova Belediyesi’nin duyarlı yaklaşımından dolayı memnuniyetini belirten Engin Girgin, “Pugedon, geri dönüşüm makinelerimizin farklı versiyonları üzerinde çalışıyoruz. Geri dönüşüm ile güvercinlere yem, öğrencilere kalem veren ve daha farklı hizmetler sunacak geri dönüşüm kutularımız hazırlanma aşamasında. Halkımızın Pugedon’a ilgisi gün geçtikçe artıyor. Özellikle geri dönüşüm bilincinin yerleşmesini hedefliyoruz. Ayrıca, Pugedon üzerindeki bazı alanlar firma reklamları için düzenlenmiştir. Esnafımızın reklam vererek ilgi göstermesi dayanışmayı güçlendirecektir.” dedi.

 

Geri Dönüşüm İle Sokak Hayvanları Beslenecek

 

Güneş enerjisi ile çalışan geri dönüşüm kutusunun en önemli özelliği, atılan her atık karşılığında, aynı anda kumbaranın alt kısmındaki mama kabına sokak hayvanları için kuru mama dökmesi. Yalova Belediyesi tarafından temin edilen kuru mama, geri dönüştürülerek yeniden kullanılabilecek plastik, cam, metal, karton içecek ambalaj çöplerinin Pugedon’un ön yüzündeki üst delikten atılmasıyla, aşağıdaki bölmede bulunan mama kabına dökülüyor. Pugedon’un içinde bir de su haznesi bulunuyor. Vatandaşlarımızın şişelerinde kalan suları kumbara üzerindeki su deliğinden dökmesiyle, kumbaradaki çelik kapta taze su birikerek, sokak hayvanlarının su ihtiyacı karşılanıyor.

 

Sokak hayvanlarını doyuran geri dönüşüm kutusu- Pugedon’nun ilk örneği Yalova Mahaçkale (Çınarlı Park) Park’a yerleştirildi. Pugedon üzerindeki reklam alanına alınacak reklamlar ve sağlanacak sponsor destekleriyle, Yalova’nın farklı noktalarına yeni Pugedon’lar yerleştirilmesi planlanıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.