YILBAŞINDA DOĞRU BESLENEREK YENİ YILA ENERJİK BAŞLAYIN

 

Özel Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Rumeysa VAROL, yeni yılın ilk gününe pişmanlık yerine enerjik başlamak için beslenme önerilerinde bulundu.

 

            “ Yılbaşı geceleri aile veya arkadaşlarımızla bir araya gelip eğlendiğimiz özel bir gecedir. Böyle özel bir geceye yaklaştığımız günlerde egzersiz geri planda kaldığı gibi yiyecek ve içeceklere eğilim de arttığından kalori alımı da oldukça fazladır. Kalori alımıyla birlikte kilo artışını önlemek dolayısıyla bu geceyi tadında kutlamak için alınacak önlemler önemlidir. Bu önlemler sayesinde yeni yılın ilk gününe pişmanlıkla değil aksine enerjik başlayabilirsiniz.

            Yılbaşı gecesine aç girmeyin

            Yılbaşı gecesinde kutlama başlamadan önce biraz atıştırmak kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu gibi fazla yemek yenmesinin ve fazla kalori alınmasının da önüne geçer.

            Şeker süslemeli ve dekorasyonlu yiyeceklerden kaçının

            Dekoratif yiyecekler görüntüleriyle cezbeder ve sonu gelmeyen yeme isteği oluşturur fakat bu yiyecekler fazla miktarda kalori yüklüdür. Bu sebeple dekoratif yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçının.

            Sağlıklı ve hafif yiyeceklere yönelin

            Taze meyve, sebze, içerisinde kalori değeri yüksek olmayan sos ve yağ içermeyen yiyeceklere yönelin ve bu yiyecekleri atıştırmalık olarak tercih edin.

            Porsiyonların büyüklüğüne dikkat edin

            Yiyecekleri tabağınıza azar azar alın. Porsiyonların küçük olması fazla kalori alımını engeller ve yeterli beslenmemize yardımcı olur.

            Doygunluk hissettiğinizde durun

            Doyduğunuzu hissettiğiniz an, kendinizi daha fazla yemeye zorlamayın.

            Yüksek karbonhidrat içeren içeceklerden uzak durun

            Şekerli ve yüksek kalorili içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Kutlama başlamadan önce limitinizi belirleyin ve sınırsız içecek tüketiminden kaçının.

            Sağlıklı ve formda bir yıl geçirmeniz dileğiyle…”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.