Elektriğiniz evin hemen yanındaki ağaçtan

Bahçenize bir ağaç diktiler ve tellerle sizin eve bağladılar.  O andan itibaren eviniz ışıl ışıl.  Ağaç görünümlü bu “şey” enerji üretiyor.  Siz de bundan yararlanıyorsunuz ve bundan böyle elektrik faturası görmüyorsunuz.  Masal gibi duruyor bu öykü, ama tamamen gerçek.  Nitekim 12 Mart 2015’te bu ağacın bir örneğini Paris’in ünlü meydanı Place de la Concorde’a dikecekler.

AĞAÇ01

Bu ağaca ‘Rüzgâr Ağacı’ diyorlar.  Bedeni çelikten.  Yüksekliği 11 metre.  Ağırlığı 3 ton.  Ama en önemli yeri yaprakları.

AĞAÇ03

72 yaprağı var.  Elektriği havadaki esintilerden yararlanarak bunlar üretiyor.  Rüzgâr ne yönden eserse essin;  hatta isterse hızla yön değiştirsin ya da burgaç yaparak dönsün.  Yapraklar havanın bütün hareketlerini kapabiliyor.  Yapraklardan biri bozulsa bile ötekiler üretime devam ediyor.  Rüzgâr hafifse (örneğin saniyede 3 metreyle esiyorsa) ağaç 1320 kilovat saat üretiyor.  5 metre/saniyelik esintiden 3160 kilovat saat elde ediliyor.  Koca kanatlı rüzgârgüllerinin hafif esintilerde çalışamadığını unutmamak gerek.

Yaprakların teker teker oluşturduğu enerjiler toplanıyor ve hemen dibindeki kullanım yerine aktarılıyor.  Yani uzak mesafelere enerji naklindeki kayıplar ortadan kalkıyor.  Ağacı ister balkonunuza dikin, ister çatınıza ya da bahçenize koyun.  Proje oluşturup onaylatma ve günlerce resmi izin bekleme zahmetleri yok.

Bu ağacın önemli bir özelliği daha var.  Tamamen sessiz çalışıyor.  Rüzgârgüllerinin çalışırken çıkardığı gürültünün yarattığı sıkıntı ve direnişleri anımsayalım.

Bu çok yeni bir gelişme.  Bakalım ne ölçüde başarılı olacak ve ne kadar yaygınlaşacak?

Atila Alpöge, Ekogazete, 10.1.2015 /  Kaynak:  Newwind.  [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de (yazarı ve kaynağı) oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.