GEÇİCİ BELLEK KAYIPLARI NASIL OLUŞUR?

 

Özel Atakent Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Murat ALBAS, ani başlangıçlı yaşanan “Geçici Bellek Kayıpları” hakkında bilgi verdi.

 

Geçici bellek kayıpları, aniden başlayan, kişinin kendini bildiği yakınlarını tanıdığı bir dönemde yaşanan fakat yeni yaşanan olayların akılda kalmadığı bir durumdur. Sadece hafıza ile ilişkili bir kaybın olduğu geçici bellek kayıpları, genel olarak bir günde düzelir. Nedeni ile ilgili beyin damarlarının tıkanması, sara hastalığı ya da migren ağrısı gibi durumlar ileri sürülmüş olsa da kesin kanıtlar ortaya konulamamıştır.             Beyinde bellek için çok sayıda yer bulunmakla birlikte en önemli olanı kulak arkasında kalan bölgedir. Bu bölgenin yavaş yavaş yıkılması ile Alzheimer hastalığı ortaya çıkar. Hipokampus denilen bu alanı besleyen damarların tıkanması, enfeksiyon hastalıklarının burada iltihap ile harabiyet oluşturması da aniden başlayan bellek kaybına neden olur. Hafıza yapımız, anlık bellek, yakın bellek ve uzak bellek olarak basamak basamak ilerler. Edinilen bilgiler önce anlık bellekte bekler, unutulmayanlar yakın belleğe aktarılır. Orada da unutulmazlar ise uzak belleğe geçirilir. Eski öğrenilmiş bilgilerin saklandığı yer, uzak bellek bölgesidir. Geçici bellek bozukluğundan etkilenen yer ise anlık bellek bölgesidir. Hiç bir bilgi beyinde biriktirilemez. Birikmeyen bilgiler de yakın ve uzak belleğe geçirilemez. Bu yüzden o an hatırlanmaz, bunun yanında kişinin kim olduğu ve geçmişteki bilgileri rahat hatırlanır. Bazen nadir de olsa yakın bellek etkilenmesi ile yakın geçmiş te hatırlanmayabilir.

 

Geçici bellek bozukluğu yaşayan hastaların önemli bir bölümü iyileştikleri sırada doktora gelir. O esnada gerçekleştirilen muayene bulguları bellek kaybı dışında normal olduğu ve bu durumu düzeltebilecek bir tedavi yöntemi bulunmadığından sadece hastayı izlemek şeklindedir. Bununla birlikte her hasta beyindeki yapısal bir bozukluğa karşı beyin görüntüleme yöntemi ile incelenir. Hastada damar hastalıkları ile ilişkili bir risk varsa tedavi edilir.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.