KARLI HAVALAR ÖZELLİKLE EL BİLEĞİ KIRIKLARI İÇİN TEHDİT OLUŞTURUYOR

Özel Atakent Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Serhan ÖRNEK, karlı havaların düşme ve kırık tehlikesini artırdığına dikkat çekerek böyle durumlarda en sık rastlanan el bileği kırıkları hakkında bilgi verdi.

Opr. Dr. Serhan ÖRNEK; “El bileği, iki sıra halinde sekiz adet kemik ve bu kemiklere eklem yapan ön kol kemiklerinden oluşur. Ön kol kemikleri ve el bilek kemiklerinin kusursuz uyumu, karmaşık hareket özelliklerine sahip el bileğimizin sorusuz olarak çalışmasını sağlar.

OPR.-DR-SERHAN-ÖRNEK
OPR. DR SERHAN ÖRNEK

El bileğinde en sık görülen kırıklar, baş parmak tarafında bulunan radius kemiğinin alt ucunda, genellikle açık el üzerine düşme sonucu oluşur. Bu kırıklar düzeltme manevraları sonrası uygulanacak alçılarla büyük oranda iyileşebilir. Oluşan kırığın el bileği eklemine uzandığı durumlarda ve çok parçalı kırıklarda kapalı yöntemlerle uygun kırık dizilimi sağlanamayabilir. Bu durum, el bileği hareketlerinde ağrı ve kısıtlanma ile oluşan kireçlenmelere sebebiyet verebilir. Böyle bir durum geliştiğinde cerrahi olarak kırığın düzeltip sabitlemesi ile ileride oluşabilecek sorunların önüne geçmek mümkündür.

Skafoid kemiği de el bileğinde bulunan ufak kemikler arasında en sık kırılan kemiklerdendir. El bileği travması sonrası oluşan şikayetlerin gözardı edilmesi ve tanının konulmasında geç kalınması bu kemikte oluşan kırıkta kaynama sorunlarına neden olur. Bu durum bazı kişilerde şikayet yaratmasa da genellikle el bileğinde ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açar. Tedavisi, cerrahi müdahale ile kırığın taze kemik aşılarıyla desteklenmesi ve çeşitli vidalarla sabitlenmesi ile mümkündür.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.