“KENT BULUŞMALARI’NIN 7. HAFTAKİ KONUĞU TAHSİN BECAN OLDU.

“Kent Buluşmaları’nın” yedinci konukları, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan ve YTSO Meclis Başkanı Cemil Demiryürek oldu.

 

Yalova Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘’Kent Buluşmaları’nın’’ yedincisi, Yalova Karadağ İnşaat ve TAİSAD Taşıt Araçları Yan Sanayi İhtisas OSB’nin sponsorluğunda, Jineps Cafe& Restaurant’ta gerçekleşti.

Kahvaltılı toplantıya; Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan ve YTSO Meclis Başkanı Cemil Demiryürek konuk olurken, etkinliğin ev sahipliğini ise Yalova Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ayhan Polat, Genel Sekreter İbrahim Sevinçler ve Yönetim Kurulu üyesi Nevzat Samancı yaptı.

 

Toplantıda, Yalova Anadolu Ajans Temsilcisi Yılmaz Oruç, Çevre Gazetesi imtiyaz sahibi Sezer Sevinçler ve Realist Gazetesi Yazıişleri sorumlu müdürü Haluk Mot, katılım sağladı.

 

Soru cevap şeklinde gerçekleşen toplantıda,  Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan ve YTSO Meclis Başkanı Cemil Demiryürek gazetecilerin sorularını cevapladı.

 

“Ağaç kesimi işlemi, kamu menfaati ön planda tutularak yapıldı”

 

Yalova Belediyesi Tonami Meydanında yapılan ağaç kesimi işleminin, kamu menfaati ön planda tutularak, gerçekleştirildiğini ifade eden Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, ”Tonami Meydanında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan Köprülü Kavşak ihalesi için şart koşulan ağaçlar kesilmek zorundaydı. Dörtyol trafiğinde yaşanan bu olumsuz trafik koşullarının iyileştirilmesi amacıyla büyük uzlaşı ile iletilen talep karayolları tarafından değerlendirildi ve mevcut kavşağın köprülü kavşağa dönüştürülmesi kararı alınarak yatırım planlarına alınmıştı. Ancak bu çalışmanın yapılabilmesi için gündemde olan ağaçların bir kısmının kaldırılması gerekliliği ortaya çıkmıştı, bu durum yazılı olarak da ilgili kurumlara iletilmişti. Yetkili kurumlarında, valiliğinde imzası var. Hiç kimse ağaçların kesilmesini istemez, ancak gerekli sebeplerden dolayı mecbur kalındığından olay kaçınılmazdır. Ağaç taşıma konusunda belediye gerekli araştırmayı yapmıştı. Bu konu sadece kamuoyuna iyi anlatılamadı, yanlış anlaşılmalara sebep oldu. Eminim ki, proje gerçekleşecek, bu konuda yaşanan olumsuzlular unutulacak. Bu projenin hayata geçmesiyle, o bölgede yaşanan problemler kalkacak. Orada kaç ağaç kesildiyse, daha fazla fidan ekimi yapılarak, eksikler yapılacak”.

 

”Halk Eğitim Müdürlüğü’ndeki arazinin tapusunu elimize almadık”

 

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün yanındaki arsada yapılması planlanan Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) hizmet binası için 50 ağacın kesileceği iddialarına yanıt veren Becan, ”Öncelikli hedeflerimizden biri odayı, yeni bir hizmet binasına kavuşturmak. YTSO’ya yeni bir hizmet binası kazandırmak, bizim göreve geldiğimiz günden beri gündemimizdedir. YTSO, bu ilin önemli ve köklü kurumlarından birisidir. Bu kurumun daha iyi ve verimli çalışması için fiziki şartlarının da iyileştirilmesi şarttır. Bizde bu amaçla, bir süredir yeni binamızı yapabileceğimiz uygun bir yer arayışı içerisindeydik. Halk Eğitim Müdürlüğü’nün yanındaki bina 3200 metrekare. Yalova’nın bana göre gelecekteki en güzel yeri orası olacak. Garden AŞ. ve Yalova Üniversitesi o bölgede. YTSO binasın da orada bulunması doğru karar olacak. Trafik sorunumuz olmayacak. Odamıza, üyemiz, dışarıdan ziyaretçimiz, bakan vb kurumlardan bir çok kişi ziyarete geliyor. Otopark sorunu var. Bizim odamızda asansör yok, çalışanların doğru düzgün yerleri yok. Bizim kesinlikle yeni hizmet binası yapmamız lazım. Orası yada  başka yerde. Halk Eğitim Müdürlüğünde bulunan yer konusunda, daha arazi için tapuyu elimize almadık. Arazi daha YTSO’nun değil. Bizim orayı alacağımız bile belli değil. Eğer orayı alırsak, ağaçları kesmeden, biçmeden, nasıl o ağaçları taşırız onu araştıracağız. Kaç ağaç varsa, hangisinin taşıma işlemi oluyorsa, bu konuda duyarlılığımızı ortaya koyacağız ama kesilmesi gereken çürük ağaç varsa da kesilecek. Projelerimizi yapmaya başladığımızda, sizlerle bu konuyu paylaşacağız. 3-5 kurumu bir arada toplamayı düşünüyoruz. YTSO binasında noter bile olacak”. dedi.

 

”Türkiye’de proje üreten en son iliz”

 

Odamızda, 4400 üyemiz var. 2013 yılına, şirket açılımı olarak bakarsak, Yalova büyüyen bir kent. Yalova’da esnafın menfaati için çalışıyoruz.Odamıza siyasetin ‘ s’ ini sokmadan faaliyetlerimizi yürütmeye çalışıyoruz. Üye ziyaretlerimiz devam ediyor. Üyelerimizde ayda bir, iki ayda bir toplantılar yapıyoruz. KOSGEB, İş-Kur Müdürlüğü ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın da iştirak ettiği ve destekler hakkında bilgilendirme de bulunduğumuz toplantılarda, üyelerin bilgi güncellemelerinin de yapıldığı anket formları ile görüş ve öneriler, yazılı şekilde YTSO’ya iletiliyor. Her ay farklı sektörlerle buluşuyoruz, fikir alışverişinde bulunuyoruz. Esnafımız, devletin hangi kredilerinden yararlanabilir diye istişare yapıyoruz. Esnafında taşın altına elini koyması lazım. MARKA ajansının toplantılarına ayda bir kere gidiyoruz. Yalova’dan hibe alan, proje üreten ve bu etkinlikleri takip eden çok esnaf yok. Yalova’dan proje yok. Türkiye’de proje üreten en son iliz”.

 

”Üniversite Sanayi İşbirliği’nin, ülke ve İl Ekonomisine de katkıları görüşüldü”

 

Yalova Odaları Üst Kurulu olarak, Yalova Üniversitesi ile yapılacak ortak çalışmaların esnafa katkı sağlayacağı belirten Becan, ”İlk projemiz, odalara üye, iş yerlerinde üniversite öğrencilerine belirli oranlarda indirim imkanı sağlanmak. Bu konu ile ilgili olarak her oda üyeleri ile yapacağımız temaslarda sağlayacağımız indirimleri belirleyeceğiz. Yapılan görseller üye işyerlerine asılarak hangi indirimlerin olduğu belirtilecek.

 

Üniversite Sanayi İşbirliği’nin, ülke ve İl Ekonomisine de katkıları görüşüldü, Yalova Üniversitesi’nin gelişmekte olan KOBİ’lerimize AR-GE, İnovasyon ve Proje yazma ve yönetme konularında daha fazla destek olması talep edildi”.

 

  ”Cuma- Cumartesi Pazar günleri saat 24.00’te seferler yapılıyor”

 

IDO, 24.00 seferi ile Yalova’nın İstanbul’la bağlantısının sürekli hale geleceğini ve Yalova ekonomisinin canlanmasına, ticaretin artmasına katkı sağlayanacağını ifade eden Becan, ”Bilindiği üzere, Pendik’te akşam saat 21.30’dan sonraya kaldığınız zaman, eğer arabanız yok ve Topçular’a gitme imkânınız da bulunmuyor ise İstanbul ile Yalova arasındaki deniz ulaşımı bağlantısı belli bir saatten sonra tamamen kopuyordu. En son 21.30’daki sefer saati İstanbul’a giden veya Yalova’ya gelen açısından bir işe yaramıyordu. Bir hasta ziyaretine ya da bir iş görüşmesine veya bir sportif, kültürel etkinliğe giden insanlarımız mağdur oluyorlardı. Bu olumsuz durum, sadece Yalova yolcusunu değil, aynı zaman da Bursa’ya gelip gidecek olan vatandaşlarımızı da olumsuz etkiliyordu. 1 Eylül 2014 tarihinde, İDO Genel Müdür Vekili Ufuk Tuğcu’ya yapmış olduğumuz ziyarette, Yalovalı vatandaşlarımızın, sefer sayıları ve saatleri konusunda yaşamış olduğu sıkıntıları, tarafımızca dile getirdik. Kartal-Yalova seferlerinin yeniden ve daha çok sayıda Deniz Otobüsü ile yapılması, Pendik Yalova seferlerine ilave olarak her gün karşılıklı gece 23.30 ya da 24.00 seferinin ilave edilmesi gerekliliği ilettik ve seferler başladı. Hafta içi talebin az olması sebebiyle şimdi Cuma- Cumartesi Pazar günleri saat 24.00’te seferler yapılıyor”.

 

”Yalova Tanıtım Filmi”, İDO seferlerinde izletiliyor”

 

YTSO tarafından, Yalova’nın turizmine katkı sağlanması, doğal güzelliklerinin tanıtabilmesi amacıyla hazırlatılan “Yalova Tanıtım Filmi” nin, İDO seferlerinde izletildiğini dile getiren Becan, ”Tanıtım filmi Yenikapı, Pendik ve Topçular-Eskihisar gemilerinde seyahat sırasında yayınlanmaya devam ediyor”.

 

Becan, ”Bizler yapacağımız tüm çalışmaları üyelerimize ve Yalova’nın gelişimine katkı sağlaması, İlimizi bir adım daha öteye taşıması amacıyla gerçekleştirmeyi kendimize amaç edindik. Bu anlamda gelecek her türlü fikir ve öneri bizler için çok önemli” diye konuştu.

 

Haber: Gamze Yüksel  / Foto: Sezer SEVİNÇLER

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.