ÖLÇÜ ALETLERİNDE BEYANNAME SÜRESİ 28 ŞUBAT

Ölçü ve ölçü aletleri belli aralıklarla PERİYODİK muayeneye tabi tutulur. Yalova Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hüseyin Çiçek yaptığı açıklamada firmaların mağdur duruma düşmemesi için 28 Şubat 2015 tarihi mesai bitimine kadar beyannamelerini vermeleri gerekmektedir dedi.            

 

3516 sayılı ölçü ve ayar kanunun 9. Maddesi “Kanun kapsamındaki Ölçü ve ölçü aletlerinin belli aralıklarla PERİYODİK muayeneye tabi tutulurlar.” Hükmü amirdir.

3516 sayılı kanunun 9. Maddesine dayanılarak hazırlanıp 24.07.1994 ve 22000 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliğinin 9. Maddesi “a” fıkrasında “Akaryakıt Sayaçları, LPG sayaçları. Yüksek Kapasiteli Elektronik ve Mekanik Basküller, Kantarlar, Meyil ağırlıklı ve Elektronik Teraziler, Elektronik ve Mekanik Hassas Teraziler her iki yılda bir periyodik muayeneye tabi tutulurlar” denilmektedir.

 

2013 Damgalı olup da 2015 yılında Periyodik Muayeneye tabi tutulacak Ölçü aletlerinden ;

 

a)Akaryakıt ve LPG sayaçları,

b)Tartım kapasitesi 2 ton üzerinde olan otomatik olmayan ve diğer tartı aletleri(Aks kantarları), Yalova Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüne;

 

a)Tartım kapasitesi 2 tondan az 2 ton dahil okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip olmayan III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri,

b)Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2 ton a kadar (2 ton dahil) mekanik tartı aletleri,

c)Masa Terazileri,

d)Asma Teraziler,

e)Tek kollu kantarlar,

f)İbreli teraziler, bağlı bulundukları Belediyelere;

 

  1. a) Otomatik tartı aletleri,
  2. b) Tartım kapasitesi 2 ton (2 ton dahil) okuma, çıktı verebilme, veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri,
  3. c) I ve II nci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri (hasssas teraziler), Yetkili Muayene Servislerine, müracaatlarını yaparak, kullanılan ölçü aletinin periyodik muayenelerini yaptırabilirler.

            Yetkili Muayene Servislerine Müracaatta bulunacaklar, http://msgm.sanayi.gov.tr adresinden duyurular bölümüne girerek İlgili firmalara ulaşabilirler.

 

Ölçü aleti sahiplerinin belirtilen tarihte ilgili kurumlara müracaat etmeleri aksi takdirde 3516 sayılı Ölçü ve Ayar Kanunun 14. ve 15. Maddeleri hükmü gereği idari ceza işlemi yapılacaktır.

 

İlimiz firmalarının mağdur duruma düşmemesi için en geç 28 Şubat 2015 tarihi mesai bitimine kadar ilgili kurumlara beyannamelerini vermelerini gerekmektedir

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

 

 

 

Hüseyin ÇİÇEK

Yalova Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.