TEKRARLAYAN GEBELİK KAYIPLARININ ÖNLENMESİNDE EĞİTİM ÖNEMLİ

 

Özel Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Nilgün Esma YANKUTAN, tekrarlayan gebelik kayıplarında anne adayının bilinçlendirilmesi ve kendisine destek olunmasının önemine değinerek sorunun nedeni ve tedavi yollarını anlattı.

 

“ Gebeliğin ilk üç ayında ard arda en az iki kez kendiliğinden gelişen düşükler, tekrarlayan gebelik kaybı ‘Habituel Abortus’ olarak adlandırılır. Her döllenme sağlıklı gebelikle sonuçlanmayabilir. Bazı durumlarda, döllenme ürünü rahime yerleşmez ve fazla bir belirti vermeden adet kanaması ile birlikte düşer. Sadece gebelik testleriyle anlaşılan bu durum kimyasal gebelik olarak adlandırılır. Tekrarlayan düşüklerin sebepleri çeşitlidir. Rahmin yapısal bozuklukları ve rahim ağzı yetersizliği, hormonal bozukluklar, geçirilen enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi hastalıkları ve çevresel faktörler düşüklere sebebiyet verebilecek etmenlerdir.

 

Düşük yapma riski, düşük sayısı ile birlikte artar. Üst üste gelişen 4 düşükten sonra tekrarlama olasılığı %50′ ye kadar yükselmektedir. Bu açıdan risk taşıyan hastalar çoğunlukla herhangi bir bulgu olmasa da kaybın anne yaşıyla birlikte artacağı konusunda eğitilmeli, bununla birlikte erken doğum ve dış gebelik gibi diğer gebelik komplikasyonları bakımından da risk altında olduklarını bilmelidirler. Düşük yapan çiftler tam bir değerlendirme ile başarılı bir tedavi sonrasında gebe kalınca ilk üç ayda yoğun doktor desteğine ihtiyaç duyarlar. Tekrarlayan gebelik kayıpları çiftlerin kaderi değildir. Gerekli önlemler alındığında ve nedene yönelik tedavi uygulandığında gebeliğin başarılı bir şekilde gelişme yüzdesi oldukça yükselir.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.