TÜBERKÜLOZU YÜZDE YÜZE VARAN ORANDA TEDAVİ ETMEK MÜMKÜN

 

Özel Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent ÇELİK, Tüberküloz Haftasında hastalık hakkında bilgi vererek uyardı.

 

“ Mycobacterium Tuberculosis adı verilen bir mikrobun vücuda girmesi ve çeşitli nedenlerle çoğalmaya başlamasıyla ortaya çıkan ‘Tüberküloz’ hastalığı, başta akciğerler olmak üzere tüm organlarda oluşabilen bir rahatsızlıktır. Tüberküloz kolay bulaşmaz. Tedavi edilmeyen tüberkülozlu hasta ile uzun süre kapalı bir alanda yaşamak hastalık açısından en büyük risk faktörüdür. Tüm dünyada toplam nüfusun yaklaşık üçte biri tüberküloz mikrobu ile infekte olmuş durumdadır ve bu kişilerin ortalama yüzde onu yaşamlarının bir döneminde tüberküloz hastalığına yakalanırlar. Küçük çocuklar ile vücut direnci düşük olan kişilerin hastalığa yakalanma oranı daha yüksektir.

 

Hastalığın en yaygın belirtileri iki haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, ateş ve gece terlemeleri, göğüste ağrı, iştahsızlık, halsizlik ve kan tükürmedir. Hafif başlayan belirtilerin yavaş ilerlemesi nedeniyle hastalar durumu farketmede gecikir.

 

Tüberküloz hastalığı, ilaçla etkin şekilde tedavi edilebilir. Ülkemizde bu ilaçlar, Verem Savaş Dispanserleri tarafından hastalara ücretsiz olarak verilmektedir. Tedavinin başlangıcından kısa bir süre sonra hastalık belirtileri azalır. Hastalığın tam anlamıyla yenilebilmesi için tedaviye en az altı ay devam etmek gerekir. Tüberküloz tedavisinde en önemli kural ilaçların düzenli olarak yeterli süreyle kullanılmasıdır. İlaçların yanlış kullanımı ‘Dirençli Tüberküloz’ a yol açar. Bu hastaların tedavisi çok daha uzun sürer ve kullanılan ilaçların yan etkileri daha fazladır.

 

Hastalıktan korunmada en etkili yol ‘ BCG Aşısı’ dır. Özellikle çocukları menenjit tüberküloz , milier tüberküloz gibi durumlardan korur. Doğumdan sonra 2. ve 7. yaşta olmak üzere iki defa yapılır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.