ANJİNA PEKTORİS NÖBETİ GÖĞÜSTE ŞİDDETLİ AĞRI İLE ORTAYA ÇIKIYOR

 

Özel Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. N. Zafer BAYTUĞAN, göğüste şiddetli bir ağrı ile çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan “Anjina Pektoris” nöbetinin etkin bir şekilde tedavi edilebildiğini söyleyerek korkulan bir hastalık olmaktan uzaklaştığını belirtti.

 

“ Birçok etmenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ‘Anjina Pektoris’, kalp kasına oksijen taşıyan koroner atardamarlardaki işlev bozukluğu dolayısıyla kalp dokusuna yeterli miktarda kan ve oksijen gitmemesi nedeniyle oluşur. Aşırı sigara tüketimi, soğuk hava, güçlü duygu ve heyecanlar ile stresli iş yaşamı hastalığı tetikleyen nedenlerdir.

 

Nöbet, öncesinde herhangi bir belirti vermeden ani ve şiddetli bir göğüs ağrısı ile ortaya çıkar. Göğüs kemiğinin arkasında yoğunlaşan ağrı buradan omuz ve sol kola yayılma eğilimindedir. Bu durum, kısa süre içinde kalp işlevinin normale dönmesiyle düzelir. İlk nöbet bir süre yinelenmeyebilir fakat yukarıda saydığımız koşulların oluşmasıyla yeniden ortaya çıkması muhtemeldir.

 

Anjina pektoris, koroner atardamarları genişleterek kan akışını kolaylaştırmaya yönelik ilaçlarla başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir. Hastalığa neden olan etmenlerin ortadan kaldırılması da hastalığı tedavi etmeye yardımcıdır. Bazı hastalarda ilaç tedavisi yeterli başarıyı gösteremeyebilir. Böyle durumlarda, görevini yerine getiremeyen koroner atardamarların beslediği kalp kası ve aort damarı arasında kan köprüsü kurulması esasına dayanan cerrahi girişimler uygulanır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.