BEYİN İLTİHABI CİDDİ SORUNLAR DOĞURUYOR

Özel Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Tolga KAPLAN, kızamık ve zatürre gibi hastalıklara bağlı oluşan iltihapların beyne yayılması olan “Ensefalit” in ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinin altını çizerek dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.

 

            “ Kabakulak, herpes, enfluenza ve hepatit gibi çeşitli rahatsızlıklara bağlı oluşan enfeksiyonların beyne sıçraması ile burada iltihaba neden olması ‘Ensefalit’ olarak tanılandırılır. Ciddi bir rahatsızlık olan ansefalit, ölümle, psikolojik yetersizliklerle ya da felçlerle sonuçlanabilmektedir.

 

            Nedenleri çok farklı ve çeşitli olabildiği için değişik bölgelerde ensefalit farklı belirtiler gösterebilmektedir. Genelde şiddetli baş ağrısı, ense sertliği ve ateş gibi belirtilerle başlayarak devam eder. Baş ağrısıyla birlikte ortaya çıkan yüksek ateş, gözlerde felç, uykuya eğilim, halsizlik, iştahsızlık, farenjit, hafif ense sertliği, bulguları görülebilir. Bazı olgularda ateş yükselmeyebilir.
            Hastalıkta ana tedavi yaklaşımı hastanın sıkıntılarını hafifletmek ve hastalığın gidişatını iyileştirebilen yöntemler uygulamaktır. Hasta yatarak tedavi edilir ve enfeksiyonun ilerlememesi için antibiyotik ve gerekli destek tedavi verilir. Bakım süreci kimi zaman yoğun bakım şartlarını gerektirebilir.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.