GIRTLAK KANSERİ ÖZELLİKLE SİGARA İÇENLERİ TEHDİT EDİYOR

Özel Atakent Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Turgay SÜZEN, sigara içenlerde “Gırtlak Kanseri” nin sık görüldüğüne dikkat çekerek, erken evrede tespit edildiğinde başarılı şekilde tedavi edilebileceğinin altını çizdi.

“ Gırtlak kanseri, sıklıkla 50 – 65 yaşları arasında ve sigara içenlerde görülen kanser türüdür. Nedeni, sigarada bulunan bazı kimyasal bileşenlerin gırtlak hücrelerinin yapısını değiştirerek tümör oluşumuna zemin hazırlamasıdır. Sigarayı bırakan kişilerde kansere yakalanma riski, 10-15 yıl sonra % 60-70 oranında azalmaktadır.

 

 

 

Genelde ses tellerine yakın bölgelerde oluşan gırtlak kanseri, sesin değişimi ile ilk belirtilerini verir. Yutkunmada güçlük çekme, gırtlakta şişme, öksürük, boğaz ve kulak ağrısı, nefes kokusu ve darlığı ile nefes alırken hırıltılı bir ses çıkarma hastalığın diğer belirtileridir. 2-3 hafta süren ve nedeni bilinmeyen ses kısıklığı yaşayan hastaların vakit kaybemeden uzman bir hekime muayene olması gerekir.

Gırtlak kanseri tedavisinde başarı oranı, diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi ne kadar erken farkedilirse o kadar yüksektir. Tedavide uygulanan yöntem cerrahi müdahale ile kanserin etkilediği gırtlak bölgesinin alınmasıdır. Kanserin evresine göre radyasyon terapisi, kemoterapi veya her ikisi birlikte uygulanabilir. Tedavide başarı oranı kanserin hangi aşamada olduğuna, tümörün yeri ve büyüklüğüne ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişmektedir.

Bu nedenle sigaradan olabildiğince erken bir dönemde bırakarak uzaklaşmak bu hastalığa yakalanmamanın en önemli unsurudur.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.