ÖKSÜRÜK HANGİ HASTALIKLARIN HABERCİSİ?

 

Özel Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent ÇELİK, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan öksürük şikâyetinin hangi hastalıklarla ilişkili olduğu konusunda bilgi verdi.

 

“ Bir hastalık olmaktan ziyade belirti olarak değerlendirilen öksürük, vücudun solunum yollarındaki sekresyonları ve yabancı cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Sağlıklı kişilerde faydalı bir işlevi bulunan öksürük, birçok solunum yolu rahatsızlığının ve sistemik hastalığın en sık görülen bulgularındandır.

 

         Öksürük, akut ve kronik olmak üzere iki farklı şekilde değerlendirilir. Üç haftadan uzun süren öksürük şikâyeti kronik olarak nitelendirilir. Öksürük sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonu ve soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte akciğer tüberküloz, KOAH ve akciğer kanseri, kalp yetmezliği, astım atakları, sigara dumanı ve alerji gibi durumlar da öksürüğe neden olur.

 

         Öksürük ile birlikte yüksek ateş, sarı veya pas rengi balgam varsa ve üç haftadan uzun sürmesi söz konusuysa hastanın vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmasında fayda vardır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.