BEBEĞİNİZE ROTA VİRÜS AŞISI YAPTIRIN

BEBEĞİNİZE ROTA VİRÜS AŞISI YAPTIRIN

 

       Özel Yalova Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yenidoğan Sorumlusu Dr.Selçuk Gürel, her yıl milyonlarca çocuğu etkileyen Rota virüsün, ishalin ortaya çıkmasındaki en büyük etken olduğunu söyledi.

Dr. Selçuk Gürel, rota virüsü denilen virüs tipinin, özellikle 6 ay ile 2 yaş arasındaki bebekleri etkileyen, bazen yeni doğum döneminde de rastlanan akut gastroenterit yani mide ve bağırsakların iltihaplanmasına neden olan bir virüs olduğunu belirterek, “Rota virüs, mikrop bulaşmış su veya kontamine gıdalarla, virüsü taşıyan eller yoluyla bulaşmaktadır. Özellikle tuvaletten sonra ve yemekten önce ellerin yıkanmaması ile bu virüsün kolaylıkla yayıldığını belirtmektedir. Ayrıca kreş, bakım evleri, anaokulları gibi çocukların bebek yaşta gittikleri mekanlarda görülebildiğinin de altını çizmektedir. Rota virüs oyuncaklarda da uzun süre canlı kalabilmektedir. Aile içi yayılımı sıktır” dedi.

Rota virüs enfeksiyonları genellikle bulantı, kusma, karın ağrısı ve ateşle başlar ishalle devam eder. Bazen direkt olarak ishalle de başlayabilir. Özellikle süt çocuklarında kusma ve ishalin neden olduğu Dehidratasyon (sıvı kaybı) gelişebilir. Örneğin, diş çıkarma döneminde olduğu gibi bağışıklık sistemi yetersiz olan, rota virüs aşısı olmayan hastalarda daha uzun ve daha ağır seyredebilir” diye konuştu.

ROTA VİRÜS HASTALIĞININ TEDAVİSİ NASILDIR?

Tedavinin başlıca amacı kusma ve ishale bağlı olarak ortaya çıkabilecek dehidratasyonun (sıvı kaybının) önlenmesi olduğunu belirten Dr. Gürel, “Bebeğin beslenmesi devam ettirilmelidir. Sık sık, azar azar beslenme yapılmalıdır. Az yağlı veya yağsız gıdalar tercih edilmelidir.Anne sütü var ise kesilmemelidir. İçerdiği şekerden dolayı ishali ve sıvı kaybını arttıracağından dolayı meyve suyu verilmemelidir. Ağır vakalar gerekirse hastaneye yatırılabilir, serum takviyesi yapılabilir” dedi.

ROTA VİRÜSÜ ENFEKSİYONUNDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?
”Türkiye’de sağlık bakanlığı aşılama proğramında olmayan Rotavirüs aşısı , özel hastaneler de yapılmaktadır.Ağır sıvı kayıplarının ölüme sebep olması açısından bu aşılamanın yapılması çok önem arz etmektedir.Rota virüs aşısı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek rota virüs enfeksiyonuna karşı koruma sağlar. Aşı 2 ila 6 aylık bebeklere 2 ay arayla 2 doz olarak ağız yoluyla

uygulanmaktadır.Hastanemizdeki tüm çocuk doktoru arkadaşlarım tarafından uygulanmaktadır”. dedi

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.