DOLGU ALANI DAVALIK OLUYOR

Çınarcık ilçesinde devam eden sahil dolgu alanı çalışmalarına tepkiler büyümeye başladı. Hasan Baba Tarih ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Orhan Öztürk, Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’na konuyla ilgili şikayette bulunduklarını söyledi.

 

Yalova’nın turizm cenneti ilçesi Çınarcık’ta yapımı süren sahil dolgu alanı projesi çalışmalarının yasalara aykırı olduğunu belirten Orhan Öztürk, dernek olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunduklarını bildirdi. Konuyu daha önce gündeme getiren Orhan Öztürk, yapılan yanlışları Çınarcık Life ve Anadolu Ajansı Muhabiri Vedat Sarı’ya anlattı.

 

 

Dolgu alanına hiç bir şekilde karşı olmadıklarını ancak usulüne göre yapılması gerektiğini belirten Hasan Baba Tarih ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Öztürk, “Çınarcık Belediyesi tarafından dolgu alanı çalışması yapılıyor. Yaptığımız araştırmalar ile dolgu çalışmasının tamamen yasalara ve kurallara aykırı olduğunu öğrendik. Dolgu alanı büyük kayalıklarla çevrilmesi gerekirken bu işlem yapılmadı. Gemilerin dolgu alan dışına toprak ve inşaat hafriyatı döktükleri tespit edildi. Defalarca söylüyoruz dolgu çalışmasına karşı değiliz ancak bu çalışmayı felakete uğratacak bir şekilde yapmamaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

“ÇALIŞMALAR DENETLENMİYOR”

 

Çınarcık Belediyesi’ne giderek çalışmaların yanlış yapıldığını defalarca dile getirdiklerini ifade eden Öztürk, “Bize herhangi bir sorunun olmadığını söylüyorlar ancak dolgunun nasıl yapıldığı konusunda bilgileri yetersiz. Ayrıca dolgu alanında yapılan çalışmalar hiç bir kurum tarafından denetlenmiyor” dedi.

 

‘DENİZİMİZE TOPRAK VE MOLOZ YIĞINI DÖKÜYORLAR’

 

Dolgu çalışmalarının Çınarcık’a büyük zarar verdiğini söyleyen Öztürk, “Denizimize toprak ve moloz yığını döküyorlar. Rastgele dökülen bu topraklar dalga ve akıntılar ile sahile yayılacak ve deniz kenarları bataklığa dönecektir. Bu durum denizde boğulma olaylarına sebebiyet verecektir. Bu çalışmalara şu anda göz yuman ve devam etmesini isteyen idari kişiler yaşanacak olaylarda sorumludur. Bataklığa uğrayacak deniz ve hayatlarını kaybedecek insanların sorumluları onlar olacaktır” diye konuştu.

 

‘GELECEĞİMİZİN YOK EDİLMESİNE ASLA İZİN VERMEYELİM’

 

Yapılan yanlış çalışmaların biran önce düzeltilmesi ya da durdurulması gerektiğinin altını çizen Öztürk, açıklamasına şöyle devam etti: “İşin yapımı sırasında ‘Kıyı kanunu ve Çevre Kanunu hükümlerine riayet edilecek, anroşman ve tahkimat yapılmadan denize kesinlikle serbest dolgu dökülmeyecektir’ açıklaması yer alıyor; ancak bu çalışmalardan eser yok. Yetkililer bu maddeyi neden sorgulamıyor. Biz dernek üyelerimiz ile birlikte halkımızı düşünerek şikayet dilekçemizi verdik ve yanlış yapılan bu çalışmanın doğru yapılmasını ya da durdurulmasını talep ettik. Geleceğimizin yok edilmesine asla izin vermeyelim.”

 

Haber/Fotoğraf: Vedat SARI

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.