KAROTİS ARTER HASTALIĞI CİDDİYE ALINMALI

 

Özel Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. N. Zafer BAYTUĞAN, kalpten beyne kan akımını sağlayan büyük atardamarlar olan “Karotis Arteri” nde meydana gelen darlık ve tıkanıklıkların kalıcı sorunlara neden olabileceğini söyleyerek bilgilendirdi.

“Karotis arteri (şah damarı) boyunun iki tarafında bulunan ve ana atardamardan beyne kan akımını sağlayan damardır. Bu damar yağ plağı veya kan pıhtısı ile daralabilir veya tamamen tıkanabilir. Bu durumun en sık rastlanan nedenleri sigara tüketimi, şeker hastalığı ve hipertansiyondur. Karotis arterinin darlık ve tıkanıklıklarında beyine giden kan akımı bozulacağından hastada çeşitli nörolojik şikayetler ortaya çıkar. Bu şikayetler baş dönmesi, gözlerde kararma, dengesizlik gibi geçici şikayetler olabileceği gibi geçici veya kalıcı inme (felç) gibi ciddi durumlara da  neden olabilir.

 

Karotis darlığı ve tıkanıklığı felç riskini doğurduğundan vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir. Ani gelişen görme, konuşma veya denge bozukluğu yaşıyorsanız, şiddetli baş ağrınız mevcutsa, ani zihinsel bozukluk veya bellek kaybı meydana gelmişse, vücudunuzun belli bölgelerinde hissizlik ve uyuşma hissediyorsanız vakit kaybetmeden uzman bir hekime danışmanızda fayda vardır. Karotiste meydana gelen daralma genelde ilaçlı tedaviye olumlu cevap verir. Bu darlığın derecesi arttığında Karotis endarterektomisi denilen cerrahi bir işlem uygulanması gerekli hale gelebilir. Ameliyattan sonra koruyucu tedavinin devam ettirilmesi gerekir. Hasta sigara içiyorsa bırakmalı, şeker hastalığı ya da tansiyon problemi varsa kontrol altında tutulmalı ve pıhtılaşmayı önleyici ilaç kullanması gerekir.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.