YALOVA DAĞLARINDA ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANDILAR

Şehitleri Anma Konulu Doğa Yürüyüşü, 22 Mart Pazar günü Güneyköy- Boğadere- Beşpınar tepesi- Kapılıçınar- Kurtköy güzergahında 17.km’lik parkurda gerçekleşti.

 

Yalova da faaliyet gösteren Doğa Yürüyüşü gurupları Doğa’nın Ezgisi, Doğadayız ve Yalova Doğa Sporları Aktivite grubu ortak bir etkinlikle Çanakkale zaferinin 100. yılında şehitlerimizi andılar. 20 kişilik grupla yapılan yürüyüşün önderliliğini Yalova’nın tecrübeli doğa yürüyüşü rehberi Fahrettin YURTBAY gerçekleştirdi. Saygı duruşuyla başlayan yürüyüşçüler Beşpınar tepesinde yapılan konuşmalarla duyguların ifade ederek küçük bir tören gerçekleştiler. 

Yürüyüş rehberlerinden Akın ERGÜL, “tüm grupların ve doğa yürüyüşçülerin ortaklaşa yapmış olduğu bu etkinlikle şehitlerimizi rahmetle andık. Üç gün önce soğuk bir 18 Mart gecesinde de yine bir gece etkinliğiyle şehitlerimizi anmıştık, bugün de buradayız. Birlik beraberlik bu günlerde daha da önem kazanıyor. Güzel ve duygu yüklü bir etkinlik oldu. Tüm katılımcılara teşekkürler” dedi.

 

Yaşar Aydın düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Onlar gidip geriye dönmeyenlerdi. Dünyanın diğer ucundan ülkelerini işgal için gelen emperyalistlere dur diyen vatan evlatlarıydı. Yapmış oldukları vatan savunması ile dünyanın tüm mazlum halklarına özgürlüğün ne demek olduğunu öğrettiler. Onlar canlarını feda ederek bizlere hayat aşıladılar. Bizler ise Mustafa Kemal’ in ”En büyük vatansever işini en iyi yapandır.” sözü ile hareket ederek, bu kutsal canlara borcumuzu en iyi şekilde ödeyebileceğiz. Tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyoruz. Beraber hareket ettiğimiz tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

 

Yuşuf İŞSEVER ise “Çanakkale de yaşananları unutmadık unutturmayacağız. Bu nedenle yurdumuzun dört bir yanında şehitlerimizi anma törenleri yapılıyor. Biz doğaseverler olarak dağlarda da onların ruhlarına bir Fatiha göndermeyi unutmadık. Yaptıkları fedakârlığı çok iyi biliyor, şükran ve minnetle saygı duyuyoruz. Yürüyüşü organize eden tüm arkadaşlara ve katılan herkese de ayrıca teşekkür ederim. Her yıl Çanakkale şehitlerini anma temalı doğa yürüyüşü yapılması düşüncesi içerisindeyim. Basta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimize şükran ve aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

 

Organizatörlerden Mehmet KARAAHMETOĞLU, “Yürüyüş liderliği yapan arkadaşlarımız bugün farklı rotalarda ayrı etkinlikler düzenleyebilirlerdi fakat Çanakkale temasında bir aradaydık. Yalova’da son yıllarda trekking aktivitelerinin yaygınlaşmasında emeği geçen herkese teşekkürler. Farklı özellikleri bulunan yürüyüş grupları bulunuyor ve seçenekler artıyor. Bu grupların da zaman zaman ortak etkinliklerle bir araya gelebilmesi olgunluklarının göstergesidir. Herkesi bu olgunluğu göstermeye ve tevazu sahibi olmaya davet ediyorum. Geçmiş yıllarda da konulu doğa etkinlikleri gerçekleştirmiştik, ilerde de devam edeceğiz. Yürümek asla sadece yürümek değildir, kimle yürüdüğünüz kimle yol arkadaşlığı yaptığınız da önemli. Yaptığımız yürüyüşlerde yeni insanlar tanımaktan keyif alıyoruz. Doğayı keşfediyoruz, yeni bitkiler öğreniyor, hayvan izlerini gözlemliyoruz. Her şeyin ötesinde bizler doğayı seven kişileriz ve Yalova doğasının, suyunun, ağacının, toprağının bekçileriyiz. 21 Mart dünya ormancılık günü ve 22 Mart dünya su gününü de kutluyorum” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.