AKSA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ İTALYA’DAYDI

AKSA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, “Let’s work together for pleasure” adlı   projenin uygulanması kapsamında, 3 öğretmen ve 3 öğrenciden oluşan 6 kişilik proje ekibi ile 9-14 Mart tarihleri arasında, İtalya’nın Valmadrera şehrinde çalışma ziyaretlerini tamamlayarak yurda döndü.

 

Proje sorumlusu Barış İNCE yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

 

“Projede 3 öğrencinin yanı sıra Mekanik öğretmenimiz Hasan ŞİMŞEK ve İngilizce öğretmenimiz Dilber ZAMAN’da yer aldı. Proje süresi boyunca öğrencilerimiz, İtalyan öğrencilerin evlerinde misafir olarak kaldı. Böylece farklı kültür, yaşam ve dilleri öğrenme fırsatı buldular. Ayrıca ev sahibi okulda aşçılık bölümü olduğundan, tüm katılımcılar İtalyanların leziz yemeklerini tatma fırsatı buldu.

 


 

Ev sahibi okul olan Aldo Moro’da sınıflarda derslere katılım sağlanarak karşılıklı dil becerileri geliştirildi. Öğleden sonra eşsiz güzellikteki Lecco gölü kenarında yürüyüş yapıldı.

 

Projenin bir başka gününd, öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere hediye edilmek üzere ağaç ve metal işleri bölümünde çeşitli oyuncaklar yapıldı. Öğleden sonra İtalya’nın ünlü motosiklet fabrikası Moto Guzzi’ye gezi düzenlendi. 1920 yılından beri motosiklet üreten bu fabrikanın müzesi gerçekten görülmeye değerdi.

 

Modanın başkenti Milano şehrine düzenlenen gezi ile İtalya’nın muhteşem mimari yapısı olan tarihi Duomo katedrali gezildi.

 

Son gün, okulda hazırlanan çeşitli oyuncaklar engelli öğrencilere hediye edildi. Her ülke seçtiği geleneksel bir şarkıyı öğrenci ve öğretmenlerle seslendirdi. Ev sahibi ülkeye hediyeler sunuldu. Yapılan sertifika töreninin ardından veda yemeği yendi ve proje sonlandırıldı.

 

Proje’nin son uygulama faaliyetleri Türkiye’de yapılacak olup, AKSA Mes.Tek.And. Lisesi 20 -25 Nisan 2015 tarihleri arasında, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Polonya, Litvanya ve İtalya’dan gelecek yaklaşık 40 öğrenci ve öğretmene ev sahipliği yapacaktır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.