GÜLER’DEN SİLPAGAR’A KIRIK KARNE

CHP Çiftlikköy İlçe Başkanı Nedim Güler, Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’ın 1 yıllık karnesini açıkladı. Güler, “Sınıfta kalmıştır. Çok açık ve net. Seçim öncesi söylediklerinin hiçbirisini yapmadın” diyerek Silpagar’a yüklendi.

 

Güler, İl Başkanlığı Toplantı Salonu’nda bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada CHP İlçe Örgütü yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu. Silpagar’ın göreve gelmesinin üzerinden 1 yıl geçtiğini dile getiren Güler, hazırladıkları karneyi basın mensuplarıyla paylaştı. “Öğrencimizin adı Ali Murat Silpagar, Çiftlikköy Belediye Başkanı 2014-2015 yılları arasında yaptığı icraatları değerlendirmek için bu toplantıyı düzenledik” diyen Güler, tek tek verilen notlar hakkında değerlendirmede bulundu.

 


 

Fen İşleri: 1

 

Güler, Fen İşleri’nin belediyenin can damarı olduğunu belirterek, “Biz 1 puanı uygun gördük. 1 yıl içinde belediye tarafından çakılan bir çivi yok. Yapılan tüm çalışmalar seçim öncesinde, eski Belediye Başkanı Metin Dağ tarafından ihalesi yapılmış, başlanmış ve yarıda kalmış projelerin devam niteliğindeki çalışmalardır. Şu anda Çiftlikköy’de yolların durumu berbat. Kendisi göreve gelirken Çiftlikköy asbestli borulardan su içiyor demişti. Aradan geçen bir yıl içerisinde hiçbir çalışma yapmadı. Onun söylediğine göre ilçe halkı asbestli borulardan su içmeye devam ediyor” dedi.

 

Belediye Borçlandı

 

Silpagar’ın belediye yönetimini de eleştiren Güler, şunları kaydetti:

 

“Bir başka not: İşletme. Bunda da kendisine 1 puan veriyoruz. Niye derseniz Çiftlikköy Belediyesi 30 Mart’ta AKP’ye teslim edildiğinde kasasında para olan tek belediyeydi. 4,5 milyon kasasında para vardı. Müteahhidine, özel sektörüne 1 kuruş bile borcu olmayan tek belediyeydi. Aradan geçen zaman içinde belediye borçlandı. 3,5 milyon Belediye Başkanı borç aldı. Çiftlikköy halkının borcu var. Niye borç aldı, aydınlatma direkleri için. İlçenin birçok sorunu varken parkların aydınlatması için 3,5 milyon kredi çekildi. Kasamızda nakit para olmasına rağmen, aradan geçen sürede belediyenin gelirlerinin artmasına rağmen belediye borçlu durumdadır. Yeni bir borç alınacağını da kendisi tarafından bize iletmiştir. Demek ki işletme bakımında da çok kötü durumdadır.”

 

Personel Yönetimi: 0

 

Güler, Silpagar’ın personel yönetimiyle ilgili olarak ise, “Personel yönetimi: 0. Niye sıfır derseniz; klasik AKP zihniyeti olarak göreve geldikten sonra kendisine yandaş olan, seçimlerde çalışmış, destek vermiş kişilere, akrabalarını, arkadaşlarını belediyeye doldurdu. Birçoğunu geçici işçi olarak istihdam ediyor. Kendisine sorduğumuzda sayının 30 olduğunu dile getirdi. Ancak görünen o ki sayı daha fazla. Bunun yanı sıra bir tane başkan yardımcısı getirdi. Bir sabah kalktık ki yok, buhar oldu. Bir başkan yardımcısı daha geldi Şanlıurfa’dan. Bir diğeri Siirt’ten. Başkan danışmanı üniversiteden. Çiftlikköylü bir kişi belediye yönetiminde yok. Çiftlikköylüyüm diyerek göreve gelen, Çiftlikköy’ün çocuğu olduğunu söyleyen Ali Murat Silpagar, yönetimde, ana kademelerde bir tane bile Çiftlikköylüye yer vermedi. Çiftlikköy’ün yönetimi şu anda Şanlıurfa, Siirt’ten gelen belediye başkan yardımcılarının elinde. Biz tabi o memleketten gelenleri sorgulamıyoruz. Çiftlikköy’ü tanıma açısından; bu arkadaşların ilçeyi ne kadar tanıdığı aşikâr. Bir önceki belediye başkan yardımcısı ilçeyi tanımadan görevinden ayrıldı. Bakalım bu arkadaşlarımız ne kadar kalacak” ifadesini kullandı.

 

4 Ay Su Faturası Kesilemedi

 

Bilişim konusunda da 0 verdiklerini kaydeden Güler, “Çiftlikköy Belediyesi’nin bilgi işlem ağları çöktü. Belediye 4 ay boyunca su faturası bile kesemedi. Vatandaş emlak beyanı almakta zorlandı, imar konusunda sıkıntılar yaşandı. Belediyede su faturaları daha yeni ödenmeye başladı” diye konuştu.

 

Beden Eğitimi Spor’da 2 notunu verdiklerini söyleyen Güler, “Karate, boksta çeşitli madalyalar kazanıldı. Altyapıdaki çocukların başarısı ortadır fakat belediye yönetimi, ‘Şampiyon olacağız’ diyerek meclisten para çıkartı. Hafta sonundaki müsabakada şampiyon olamayınca ‘takımı dağıtacağım’ diyen Ali Murat Silpagar’dır. Kulüp bütçesine aktarılan paraları altyapıya harcanmalıdır” diye konuştu.

 

Kültür sanatta da zayıf not verdiklerini kaydeden Güler, “Bu dönemde bir ilk yaşandı. Çiftlikköy Belediyesi Kuruluş şenlikleri bu yıl ilk kez yapılamadı. Üstelik Silpagar döneminde kültür sanata büyük pay ayrılırken bu şenlik yapılmadı. Ramazan Şehri’nde başarıya ulaşılamadı. Esnafa yüksek fiyatlarda yer kiraya verilmek istendi. Esnaf bu etkinliği uzaktan izledi. Kültür sanat konusunda da sınıfta kaldı” dedi.

 

Başkansız Halk Günü

 

Başkan Silpagar’ın halkla ilişkilerde de başarısız olduğunu ileri süren Güler, şöyle konuştu:

 

“Halkla İlişkiler 1. Ali Murat Silpagar’ın bir icadı var. Türkiye’de başkansız halk günü yapan ilk belediye başkanı olarak tarihe geçti. Bu toplantılarda belediye başkanı yer almıyor. Halk ilk başta buna bir teveccüh gösterdi fakat başkanla muhatap olmayacağını anlayınca ilgi azaldı. Haftada bir gün 1saat bile halka zaman ayıramadı. Eskiden belediye başkanına telefonla 7/24 ulaşabilirdiniz. Makam kapısı sürekli açıktı. Böyle bir imkân artık kalmadı. Şeffaflıkta da kırık not. Soruyoruz Etibank’ın durumunu açıklama yok. Sezer Köymen’in durumunu sorduk bilgi yok. Nerde olduğunu ne yaptığını şu an kimse bilmiyor. Belediyenin web sitesinde devam eden ihalelerde gözüken bir şey yok. Biten ihalelerde de yok. Biten projeler 0. Yani bir şeffaflık da yok. Halktan uzak, kopuk. Bir saat bile vatandaşa zaman ayıramayan bir belediye başkanıyla karşı karşıyayız. Tesisleşme: para var tesisler de var. Örneğin Bayraktepe. Şu an Bayraktepe tesisleri kapalı. Spor tesisleri 2011’de yapıldı. Onlar da kapalı. Bari eldekini koru. Tesisler kapalı durumda. 500 Evler Sosyal Tesisleri Metin Dağ döneminde ihalesi yapıldı, Eylül, Ekim ayında açılması gerekiyordu. İnşaatı bitti fakat halen açılmadı. Sonuç itibariyle Ali Murat Silpagar sınıfta kalmıştır. Çok açık ve net. Seçim öncesi söylediklerinin hiçbirisini yapmadın. Bu şekilde vatandaşın güvenini boşa çıkardın. Daha çok çalışarak belediye başkanlık ödevlerini zamanında yapması gerekir. Halkın da görüşünü açıklıyoruz.”

 

Kıvırmayacaksınız- Çılgın Şekilde Attı

 

Güler, seçim öncesi vaatleri hatırlatarak şöyle konuştu:

 

“Bu projelerin hepsini Ali Murat Silpagar, seçim öncesinde basın, halk toplantılarında halkla paylaştı. Bunların bir yılda olması imkânsız ancak yönetime aday insanların projelerin yerini, kaynağını ayırıp göreve geldikten sonra da planlamasını yapıp en azından ortaya proje koyması gerekirdi diye düşünüyorum. O da yok. Seçim öncesi atmak kolay. Otistik çocuklar eğitim merkezi. Seçimden sonra duydunuz mu? Meydan projeleri bir tane değil 4 tane. Soruyorsunuz ‘23 Nisan meydanını yeniden düzenleyeceğiz’ diyor. Kıvırmayacaksınız. Kapalı yüzme havuzu sözü var bekliyoruz. Başka bir meydan projesi daha var. Ay-Yıldız projesi. Ay-Yıldız varsa Ali Murat Silpagar da var demişti hani. Derneklerin bir araya geleceği tesis projesiydi. Kadın Sosyal Yaşam Merkezi. Projesini birisine çizdiriyorsunuz ama seçimden sonra yok. Çiftlikköy Park. Üniversite sözü 1 değil 2 tane. Bekliyoruz Ali Murat Silpagar. Bari üniversitenin bir yüksekokulunu getirin. Spor kompleksi sözü var. Acaba nereye yapacak. Hali hazırda tenis kortu kapalı. Yeni bir Kültür Merkezi yapacaktı. Eskisini kulübe verecekti ondan da vazgeçti. Kavşak projesi yapacağını söylüyor. Bakalım onu da göreceğiz. Sahil Projesi’ni görüyoruz. Seçim öncesinde neydi. Çiftlik Ada. Seçim öncesinde sahil taşlarını söküp tartan pist mi yapacağım demişti yoksa Ada sözü mü vermişti. Şimdiki proje ile öbür proje arasında dağlar kadar fark var. Seçim sonrası biraz zamana ihtiyacım var diyordu. Şimdi ilçeye lüks gelirmiş ilçenin daha önemli ihtiyaçları varmış. Günaydın. Çılgın proje dedi çılgın şekilde attı. Şimdi de sonucunu görüyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.