İMMİB, “İhracatın Yıldızları”nı ödüllendirdi

İMMİB, 2014 yılının “İhracatın Yıldızları”nı ödüllendirdi

 Gizem Frit, boya vernik ve mürekkep kategorisindeki liderliğini bu yıl da korudu

Ak-Kim Kimya’nın yıl başında satın aldığı, dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden biri olan Gizem Frit, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) 2014 yılının en çok ihracat yapan firmaları sıralamasında boya, vernik ve mürekkep kategorisinde birinci sırada yer aldı. Boya, vernik ve mürekkep kategorisinde yedi yıldır ihracat birinciliğini koruyan Gizem Frit, aldığı ödül ile bir kez daha başarısını kanıtladı. 

Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 30’unu gerçekleştiren, 6 ihracatçı birliğini bünyesinde barındıran İMMİB’in geleneksel hale getirdiği ve bu yıl sekizincisi düzenlenen İhracatın Yıldızları Ödül Töreni 10 Nisan 2015 Cuma akşamı Ataköy, Hyatt Regency Otel’de gerçekleştirildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İMMİB bünyesindeki 6 ihracatçı birliğinin başkanlarının da bulunduğu törende 65 farklı kategoride toplam 195 ödül verildi.

Gizem Frit Pazarlama ve Dış Tic. Ltd. Şti.’nin birincilik ödülü ise Satış Direktörü Ceren Ballık Erdirik’e Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından verildi. Ceren Ballık Erdirik “Gizem Frit ailesi olarak 7 yıldır bu ödüle layık görülmekten dolayı çok gururluyuz. Gelecek senelerde de Gizem Frit olarak bu ödülü almak için çalışmalarımıza devam edecek ve aynı başarıyı yakalamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. İMMİB gibi Türkiye’nin ihracatında büyük paya sahip ve önem taşıyan bir birliğin içinde yer almak bizler için çok büyük gurur ve mutluluk kaynağı.” dedi.

Kimya, elektrik-elektronik, çelik, maden, mücevher, demir ve demir dışı metaller gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren 25 bini aşkın ihracatçıyı temsil eden İMMİB, 2014 yılında Türkiye çapında Genel Sekreterlikler bazında 43,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İMMİB’in 2014 Türkiye geneli ihracat liderleri Vestel, Arçelik ve Habaş oldu. Boya, vernik ve mürekkepler kategorisinde ise Gizem Frit’ten sonra Soma Kozmetik San. ve Dış Tic. Ltd. Şti. ve Kayalar Kimya San. ve Tic. A.Ş. geliyor.

İMMİB, “İhracatın Yıldızları” ödülleri ile hem firmaların bu alandaki başarısını ödüllendirmeyi, hem de ihracat rakamlarını artırmaları için şirketleri teşvik etmeyi hedefliyor.

Ak-Kim hakkında

Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Ak-Kim, 1977 yılından bu yana Akkök Holding bünyesinde faaliyet göstermektedir. Ak-Kim, Yalova ve Çerkezköy’de yaklaşık 300 bin m2’lik bir alana kurulu, yüksek teknolojiye sahip 3 fabrika ve 20’ye yakın üretim tesisinde uluslararası pazarda kabul görmüş inorganik, organik kimyasallar ve tekstil yardımcı maddeleri ile kâğıt ve su kimyasalları, çimento öğütme ve beton katkı kimyasalları üretmektedir.

Şirket yıllık 600 bin tonluk üretim kapasitesine sahip tesislerinde 500’ü aşkın farklı kimyasal maddenin üretimini gerçekleştirmektedir. Sahip olduğu geniş ürün yelpazesiyle başta tekstil, metal, gıda, temizlik, su arıtma, kağıt endüstrisi, ilaç ve inşaat olmak üzere farklı sanayi gruplarına hitap etmektedir.

Rakiplerinin üretim tesislerinin bulunduğu ülkelerde dahi ürünlerini satabilecek güce sahip olan Ak-Kim, dünya devleriyle yarıştığı uluslararası pazarlarda müşteri odaklı ürünleriyle rekabet üstünlüğünü korumaktadır. Şirket yurt dışında beş kıtada, yaklaşık 55 ülkeye yayılmış olan ihracatının yarısını AB ülkelerine, geri kalan kısmını ise Pakistan, İsrail, ABD, Kanada ve Kore gibi ülkelere yapmaktadır.

Ak-Kim, sahip olduğu know-how ve teknolojileri 2002 yılından bu yana yurt dışındaki firmalara satmakta ve mühendislik çalışmalarından anahtar teslimi taahhütlere kadar farklı birçok hizmeti gerçekleştirmektedir.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.