”Kanserden Korkma, Geç Kalmaktan Kork, Farkına Var, Önlemini Al” konulu seminer

ÖZEL AKTİF HASTANESİ’NDEN SEMİNER

 

 

 

       Özel Aktif Hastanesi ve Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı 1-7 Nisan tarihleri arası Kanser Haftası olması sebebiyle ”Kanserden Korkma, Geç Kalmaktan Kork, Farkına Var, Önlemini Al” konulu seminer düzenledi.

 

 

Özel Aktif Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Şevki Melikoğlu düzenlenen seminerde ”Kanser, kelime itibariyle bile hoş bir kelime değildir. Fakat Kanserin tedavisi var, eğer geç kalınmazsa tedavi edilebilir bir hastalıktır”dedi. Bunun içinde öncelikle kişinin kendi hastalığını bilip, kabullenip, tedaviye hazır olması gerektiğinin önemini vurguladı.

Açıklamalarına devam eden Dr. Melikoğlu, Kanser ile tümörün karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekti. Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Sağlıklı vücut hücreleri bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Sağlıklı bir hücre gerektiği yerde ve gerektiği kadar bölünür. Buna karşın kanser hücreleri kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar. Zamanla birikerek tümörleri (kitleleri) oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler yada tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde yayılmasına metastaz adı verilir. Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri gösterirler ve farklı tedavilere cevap verirler. Bu nedenle kanser hastalarına var olan kanser türüne göre farklı tedaviler uygulanır. Öncelikle kanserden korkmamalıyız. Korku doktora gitmeyi önler ve tanıyı geciktirir. Kanserin iyileştirilir bir hastalık olduğunu ve bu iyileşme oranının erken teşhis ile doğru orantılı olduğunu bilmeliyiz. Tüm kanserlerin yaklaşık üçte ikisi potansiyel olarak önlenebilir niteliktedir ve erken tanı ile halen %50 olan kür oranları %95’lere yükseltilebilir. Kanserin belirtileri konusunda uyanık olmalı ve bu belirtilerin herhangi birini hissettiğimizde doktora başvurmalıyız,hiç rahatsızlık duymasak da yılda bir kez genel kontrolden geçmeliyiz dedi.

 

Seminerde ayrıca kendisi de Kanser hastası olan İsminaz Akbaş hastalığa yakalandığından itibaren kendi yaşadıklarını ve deneyimlerini paylaştı. Seminer sonrasında Özel Aktif Hastanesi kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, hastane yöneticileri, İl Kadın Kolları Başkanı Melahat Yalçın, il yöneticileri ve çok sayıda kişinin katılımıyla, ellerindeki Pembe Umut Balonlarını, her Kanser Hastasına umut olması ve farkındalığı arttırmak adına gökyüzüne bıraktılar.

Aktif_hastanesi_İç Hastalıkları Uzmanı Dr-Şevki Melikoğlu

 

ibrahim sevinçler

ibrahim sevinçler

5 Ekim 1951 Yılında Koçana doğumlu olan ve ne yazık ki 2 Nisan 2021 yılında hayat dersini bitirmiştir. Ses, Resim Sanatçısı, Gazeteci ve 1. Derece Devlet Memuru Emeklisi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: