TEMEL ÇOŞKUN’DAN 23 NİSAN VE REGAİP KANDİLİ MESAJI

AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun 23 Nisan Türkiye Büyük Millet Meclisi açılış yıldönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Perşembe gecesi idrak edecek olduğumuz Regaip Kandili dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.

 

Milletvekili Coşkun, “95 yıl önce açılan T.B.M.M., milli tarihin en önemli dönüm noktasını teşkil etmektedir. 23 Nisan 1920, ülkemizi işgal etme teşebbüsleri karşısında, Türk milletinin egemenliğini eline aldığı, vatanına sahip çıktığı günü simgelemektedir.

 

TBMM, Türkiye’nin modern dünyayla bütünleşmesi, demokrasimizin olgunlaşması ve çoğulcu demokratik normların ülkemizde geçerli kılınması sürecinde önemli roller üstlenmiş, görevlerini başarı ile ifa etmiştir. Millet egemenliğinin tecelligahı T.B.M.M., demokratik rejimimizin kalbidir.

 

Milli egemenlik, milli mücadelemizin ruhunda gizlidir. Milletimiz, egemenlik tutkusu ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde düşmanı yurttan kovmuş, kendi Cumhuriyetini ve demokrasisini kurmuştur. Hiçbir güç ve kurum, vatanın birliği ve milletin bütünlüğünün yegâne temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin üzerinde değildir. Milletimizin tek çare kapısı olan ve milli iradenin tek temsilcisi olan T.B.M.M.’yi Mustafa Kemal Atatürk, ‘bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir’ cümleleri ile en güzel şekilde özetlemiştir.

 

23 Nisan aynı zamanda, gelecekte özgürlük ve bağımsızlık bayrağını devralacak olan çocuklarımızın da bayramıdır. TBMM’nin ilk başkanı, Kurtuluş Savaşımızın öncüsü Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza armağan edilen bugünün, bu açıdan da ayrı bir anlamı vardır. Çocuklara armağan edilen ve tek evrensel bayram olma özelliğini taşıyan 23 Nisan, geleceğimizin çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükseleceğine olan güçlü inancın da bir ifadesidir. 

 

En büyük arzumuz, çocuklarımızın güvenli ve sağlıklı ortamlarda, iyi eğitim alarak, topluma yararlı özgür bireyler olarak yetişmeleridir. Yarının büyükleri olacak çocuklarımızın milli ülkü ve hedefleri benimsemeleri en büyük temennimizdir.

 

Bize düşen görev, teslim aldığımız bu kutsal emaneti bizden sonra yaşatacak olan nesillere en ileri seviyede teslim etmektir. Medeniyet yarışının bir sonu yoktur. Bizler ulaşabildiğimiz en son noktada bayrağı; yüzlerinde gülücüklerin, kalplerinde sevgi ve umut çiçeklerinin hiç solmamasını temenni ettiğimiz ve bunun için büyük gayret içerisinde olduğumuz çocuklarımıza teslim edeceğiz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Birinci Meclis’imizin kahraman üyelerini ve milli mücadeleye canıyla, malıyla, emeğiyle katılmış milletimizin her ferdini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Bugüne anlam katan geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın ve tüm milletimizin bayramlarını en içten duygularla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

Yalova halkının Regaip Kandilini kutlayan Milletvekili Coşkun, “gecesi ve gündüzüyle mübarek üç aylar ve kandil geceleri hepimiz için nefis muhasebesiyle kendimizi kontrol etmemiz gereken, manevi açıdan eksiklerimizin farkına varmak ve telafi etmek adına Allah’a yalvarmak, ibadet etmek için mutlak bir fırsattır.

 

Kulların Rabbine daha fazla yakınlaştığı, dargınlıkları, kırgınlıkları bırakıp kardeşlik ve hoşgörü duygularını zirveye çıkarttığı mübarek gün ve gecelerimizde milletimizin ve Müslüman âleminin birlik ve beraberliğini pekiştirmekte, küskünlük ve dargınlıkların yerini sevgi, kardeşlik ve hoşgörü almaktadır. Bizim inancımızın gereği ve insana sağladığı huzur ikliminin kaynağı ve sırrı; dinimizin, bizlere bu yol göstericiliği, iyiliği emretmesi, kötülükten men etmesinden gelir.

 

Perşembe gecesi idrak edeceğimiz mübarek Regaip kandilinin tüm insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim. İslam âleminin ve tüm hemşerilerimizin Regaib kandilini tebrik ediyor; bu anlamlı gecenin birliğimize, beraberliğimize, ülkemize ve milletimize hayırlara vesile olmasını diliyor, saygı ve sevgiler sunuyorum” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.