UYKU APNESİ SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

 

Özel Atakent Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Turgay SÜZEN, yorgunluk, sinirlilik hali, yüksek tansiyon, depresyon, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu ve kontrol edilemeyen şişmanlama gibi birçok sağlık sorununa yol açabilen “Uyku Apnesi” hakkında uyardı. 

“ Uyku apnesi, toplumda sık karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunun tanısı, belirtileri doğru şekilde analiz etmekle konulur. Uyku apnesinin en önemli belirtisi uykuda ani solunum duraklamaları, çok gürültülü horlamalar ve iç çekmelerdir. Bu sorunlar hemen herkeste görülebilmekle birlikte uyku apneli hastalarda daha sıktır. Bununla birlikte apneli durumlarda görülen ve 10 saniyeden başlayan solunum duraklamaları bir dakikadan fazla sürelere kadar devam edebilir. Böyle bir durumda boğulurcasına mücadele eden kişilerde uyku ve oksijen yetersizliğinin büyük sorunlara neden olması kaçınılmazdır

Uyku apnesinin ilaçla ya da cerrahi uygulamalarla gerçekleşen bir tedavisi yoktur. Bununla birlikte, rahatsızlığa neden olan anatomik bir bozukluk varsa önce bunun düzeltilmesi gerekir. Sonrasında uygulanacak yöntem CPAP (Continious Positive Airway Pressure) cihazı ile hastaya devamlı hava basıncı uygulamak ve uyku sırasında kapanan üst hava yollarını açık tutmaktır. Bu cihaz hastanın burnuna yerleştirilen, yumuşak silikon bir maske ve bunu cihaza birleştiren hortumdan oluşur. Tedavinin olumlu etkisi birkaç gün içinde görülür. Yorgunluk, uyuklama gibi belirtiler kaybolur; hastanın günlük aktivitesi ve canlılığı artar, horlamalar kesilir.

Uyku apnesi tedavi edilmediğinde kalp büyümesi, kalp krizi riskinde artış, tansiyon yükselmesi, aşırı yorgunluk, kontrol edilemeyen şişmanlama, uykuda terleme ve sık idrara çıkma, aşırı sinirlilik hali, depresyon ve en kötüsü uykuda ölüm gibi problemler yaşanabilir. Bu nedenle şüphelendiğiniz bir belirti fark ettiğinizde uzman bir hekime başvurmanızda fayda vardır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.