EPİLEPSİ NÖBETLERİ HER YAŞTA ORTAYA ÇIKABİLİYOR

EPİLEPSİ NÖBETLERİ HER YAŞTA ORTAYA ÇIKABİLİYOR

Özel Atakent Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Murat ALBAS, dünya nüfusunun yaklaşık % 1’ ini etkileyen ve kadın ile erkekte eşit oranda görülen “Epilepsi (Sara)” hastalığı hakkında bilgilendirdi.

“Halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı olup beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dünya nüfusunun yaklaşık % 1’ ini etkileyen epilepsi nöbetleri her yaşta ortaya çıkmakla birlikte sıklıkla en genç ve en yaşlıları etkilemektedir. Epilepsi nöbeti kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlıdır ve beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkar. Epilepsi nöbetlerinin çok değişik çeşitleri olabilmektedir. Kırkın üzerinde nöbet tipi tanımlanmıştır. Herkes tarafından epilepsi veya sara dendiği zaman anlaşılan ve iyi bilinen tonik-klonik nöbetin yanısıra başkalarının hiç fark etmeyeceği kadar hafif nöbet çeşitleri de vardır. Fakat iki çeşidini özellikle bilmek gerekir. İlki beyinde bir bölgeyle sınırlı başlayan nöbetler olan Parsiyel nöbet, ikincisi ise beyinde yaygın olarak başlayan Jeneralize nöbetlerdir. Epilepsi tedavisinde en önemli nokta nöbetleri durdurmaya yönelik olarak seçilen ilaçların düzenli ve planlı kullanımıdır. Her beş hastadan dördünde uygun ilaçlar seçildiğinde ve yeterli dozda alındığında nöbetler durur. Eğer hastada ilaç tedavisine karşı direnç oluşmuşsa cerrahi müdahale uygulanması gerekebilir.”

ibrahim sevinçler

ibrahim sevinçler

5 Ekim 1951 Yılında Koçana doğumlu olan ve ne yazık ki 2 Nisan 2021 yılında hayat dersini bitirmiştir. Ses, Resim Sanatçısı, Gazeteci ve 1. Derece Devlet Memuru Emeklisi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: