MECLİSTE “UCUBE” TARTIŞMASI

Yalova Belediye Meclisi’nde İnkılap Vapuru’nun yeniden ihaleye çıkartılması konusu tartışılırken CHP ve AKP grubu arasında  “ Ucube” tartışmaları yaşandı.

 

Uzun yıllardan buyana atıl durumda kalan ve mahkeme sürecini bekleyen İnkilap Vapuru hakkında Mahkemenin Yalova Belediyesinin başvurusunu kabul etmesi ve ihalenin iptal edilmesinin ardından İnkilap Vapuru 2000 yılında olduğu şekliyle yeniden ihaleye çıkartılması konusu görüşüldü.

 

İnkilap Vapuru İhalesinde Neler Yaşanmıştı?

 

2010 yılında İnkılâp Vapuru ve yanındaki 2000 metrekarelik yeşil alan Yalova Belediyesi’nce düzenlenen ihalede 22 yıllığına Atalaylar Turizm Sanayi’ye kiralanmıştı. Yapılan ihalede Atalaylar Turizm, İnkılap Vapuru için harcanan 1 milyon 213 bin TL’nin de ödenmesi şartını ve bugüne kadar İnkilap Vapuruna yapılan  toplam 1 Milyon 600 Bin TL tutarını 4 eşit taksitle ödemek kaydı ve aylık 4.500 TL kira bedeliyle ihaleyi kazanmıştı.

 

İhaleyi kazanan firmanın vapur üzerinde yaptığı çalışmalar sırasında büyük tartışmalar yaşandı. Vapurun aslının bozulduğunu ve kaçak olarak vapurun üzerine kaçak katlar çıkarıldığını iddia eden dönemin eski belediye başkanı Barbaros Binicioğlu İnkilap vapurunun önünde basın toplantısı yaparak ardından suç duyurusunda bulundu. Yapılan suç duyurusu üzerine  dönemin belediye yönetimi ise üzerine kat çıkılan vapurun inşaatına mühür vurdu. Daha sonraki süreçte ise Yalova Belediyesi Atalaylar Turizm firmasının ihalesini iptal etmiş ve Atalaylar Turizm firması da Yalova Belediyesi aleyhinde dava açmıştı..

 

Belediye Meclisinde Yaşanan Tartışmalar…

 

Belediye Başkanı Vefa Salman İnkilap Vapurunun yeniden ihaleye çıkmadan önce konunun belediye meclisinde detaylı olarak tartışılmasını faydalı görerek meclis üyelerine bu konu hakkında düşüncelerini açıklamasını istedi.

 

İlk sözü alan Ak parti Grup Sözcüsü Kasım Avar, Belediye meclisinin 2010 yılında belediye başkanına  İnkilap vapuruyla ilgili ihaleye çıkartma konusunda yetki verdiğini, bu yetkinin geçerli olduğunu bu tasarrufu belediye başkanının kallanabileceğini söyledi.

 

CHP’li Meclis üyesi Faruk Kırtay, İnkilap Vapurunun özellikle atıl duruma bırakılarak ucube haline getirildiğini, belediye kaynaklarının zarara uğratıldığını öne sürerken, AKP’li Meclis Üyesi Ahmet Özsümer, eski yönetime yönelik iddiaların gerçek dışı ve haksız ithamlar olduğunu söyledi
Daha sonra söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay, İnkilap Vapurunu 25 Bin dolar karşılığında Yalova’ya kazandıran dönemin Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu ve dönemin Belediye Meclis üyelerine teşekkür ederek sözlerine başlayıp şöyle konuştu.

 

“İnkilap vapuruna yönelik “ucube” deniliyor. İnkilap’a haksızlık ediliyor. Yalova’ya geldiğinde ucube değildi. Geçmiş yönetimin hatalarıyla İnkilap vapuru  özellikle bir ucubeye dönüştürülmüştür.  Bunun diğer bir örneği de  Gazipaşa Caddesindeki Yalova Belediyesi Güzel Sanatlar Merkezidir. Belediye meclisi öncelikle kamu menfaatini korumakla mükelleftir. İnkilap vapurunun 8 yıl öncesini hatırlayın. Birde şimdiki halini? Yaklaşık 1 milyon 600 bin Tl harcanmış olmasına rağmen, İnkilap, geldiğinden daha da kötüdür. Yaklaşık 5 yıldan buyana atıl halde bırakılan İnkilap vapurunda Yalova belediyesi zaman açısından da kamu zararına uğramıştır. Bunlardan dersler çıkartmalıyız.Yapılacak ihalede, İnkilap vapuru değil, yanındaki arsa günümüzde değerlidir. Bizim endişemiz de zaten budur. İhaleye girecek olan firma, İnkilap Vapurunu bonus olarak alacak, yanındaki 2 dönümlük arsaya ise kır düğün salonu, cafeterya kurarak İnkilap Vapurunu ise mutfak olarak kullanabilecektir. Bunun önüne geçmeliyiz. İnkilap vapuru, geliş amacına uygun olarak değerlendirilmeli ve Yalova’nın marka değerlerinden biri olmalıdır. Bu nedenle, İhaleye girecek olan firmalardan proje talep etmeliyiz. Bunu da ihale şartnamesine koymalıyız. Ayrıca Yap İşlet Devret Modelini de değerlendirmeliyiz ” dedi.

 

Daha sonra söz alan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Fahrettin Yıldız ,2010 yılında ihaleye çıkan İnkilap Vapuru mecliste oylanırken Ak Parti grubunun ihaleye karşı çıktığını ve red oyu verdiğiuni hatırlatarak,  O yıllarda Yalova Belediyesinin Yabeltaş’a , İnkılap Vapuru için 1 milyon 213 bin TL’nin aktarıldığını, aynı sorunla tekrardan karşılaşmamak için konunun iyice etüt edilmesi gerektiğini vurguladı.

 

CHP Belediye Meclis Üyesi Selçuk Atasoy ise yaptığı konuşmada “ Sizden önceki belediye başkanları da buradaki meclis üyelerinden ihale yapılması için yetki aldılar.  Ancak bu yetki sonrasında istemiyerek de olsa inkilap vapurunda istenmeyen sürec yaşandı.  İnkilap vapurunun geleceği konusunda öncelikli olarak Yalova halkına ve kamuoyuna danışılmalı buradan çıkan sonuca göre ihale gerçekleştirilmelidir.” dedi

 

Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Ahmet Özsümer ise, eski yönetime haksız eleştiriler yapıldığını, kamunun zarara uğratılmadığını öne sürerek “ Mahkeme raporları ortada. Bizlere haksız ithamda bulunuluyor. Herkes haddini bilecek. Buradan açıklıyorum. Eğer İnkilap Vapurunda kamu zarara uğratıldığıysa ben derhal belediye meclis üyeliğinden istifa edeceğim” dedi.

 

Bunun üzerine söz alan CHP’li Meclis üyesi Faruk Kırtay” Kamu zararı sadece parayla olmaz, zamanlada olur. İnkilap vapuru 5 yıldan buyana atıl durumda. İnkilap Vapurunda kaçak katlar Yalova’nın göbeğinde yapılırken ve yapım çalışmaları 8 ay sürerken neden müdahale edilmedi. Buna gözyumuldu. Biraz dik durmak gerek. Herkes tarafından biliniyor. İnkilap Vapuru suç duyurusu üzerine mühürlendi” dedi

 

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Resul Morgül’de, Yalova sahilinin, Yalova’nın en önemli mekanlarından biri olduğunu, Yalova sahilinin kent dokusunu bozmayacak şekilde modern ve çağdaş şehircilik anlayışına uygun olarak İnkilap Vapurunun ihaleye çıkması gerektiğini vurguladı.

 

Yapılan görüşmelerin ardından Yalova belediye başkanı Vefa Salman, konunun tekrardan belediye meclisinde görüşüleceğini, toplantının oldukça faydalı olduğunu belirterek, İnkılap Vapuru’nun ne olarak kullanılacağına ise hazırlanan projeler arasından yapılacak  kamuoyu araştırmasıyla Yalova halkının  karar vereceğini söyledi.

 

Salman, İnkılap Vapuru’nun ihalesinden önce talip olacak firmalardan öncelikle projelerini sunmaları isteneceğini, hazırlanan projelerin ise halka sorularak belirlenmesi fikrinin uygun görüldüğünü belirterek Belediye meclis toplantısını yarına erteledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.