ASTRİTİN EN ÖNEMLİ NEDENİ STRES

Özel Atakent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Turhan ŞENER, gastrit’ in birincil nedeni olarak stresi suçlarken, gastrit ile birlikte mide rahatsızlıklarından korunmak için önerilerde bulundu.

“ Midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihabı olan ‘Gastrit’ tüm toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla bakteriyel enfeksiyona bağlı olarak oluşur. Belirti vermeden de seyredebilen hastalık, tedavi edilmediğinde ülsere dahi neden olabilir.

Stres, gastrite neden olan önemli faktörlerden biridir. Stresli kişilerde fazla asit salgılanması gastrite yakalanma riskini artırır. Bununla birlikte sigara kullanmak midedeki sinirleri uyararak asit salgısını artırır. Kötü beslenme alışkanlığı, alkol tüketimi ve bazı ağrı kesici ilaçlar da mide yüzeyini tahriş ederek gastrit oluşumuna zemin hazırlar. Ayrıca solunum güçlüğü, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar da gastrit nedeni olabilir.

Gastrit hastalığı, tedavisinde geç kalındığı taktirde daha kötü sonuçlar doğurabilir. Hastalıkta ilaç tedavisi ile birlikte diyet önerilir. Tedavi süreci ve sonrasında mide yüzeyini tahrip etmeyecek yiyecekler tüketmek gerekir. Gereksiz ilaç kullanımı mide asidini artırdığından hasta bu konuda uyarılmalıdır. Gastrit nedenleri arasında H. Pylori adlı bir bakteri de yer alabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda antibiyotik tedavisi de önerilebilir.

Gastrit hastalığı ile birlikte mide rahatsızlıklarından korunmak için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Fazla yemek tüketmek midede yanma hissini artırarak rahatsızlık verir. Bu nedenle yeteri kadar beslenerek aşırı yemekten kaçınmak yerinde bir davranış olacaktır. Midenizi aşırı yormaktan kaçının. Bu nedenle özellikle geceleri az beslenmeye gayret edin. Uykuya dalmadan önze en az 3 saat hiçbir gıda tüketmeyin. Küçük lokmalarla beslenmek ve besinleri iyice çiğnemek sindirimi kolaylaştırarak ağırlık hissini azaltır. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk gıdalar da mideniz için zararlıdır. Ilık besinleri tercih etmeniz yararlı olacaktır. Kafeinli ve asitli içecekler ile hazmı zor olduğu için yağlı yiyecekler mideye fazlasıyla zararlıdır. İçinde fazlasıyla yağ ve kafein barındırdığı için çikolata da gastritli hastalara önerilmez.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: