AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİYOR MUSUNUZ ?

Özel Atakent Hastanesi Diş Hekimi Bahar ÖNDER GÜREL, Ağız ve Diş Sağlığını korumak için neler yapılması gerektiği konusunda bilgi verdi.

 

“ Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağzımızda oluşabilecek olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına ve sindirim sisteminin olumsuz yönde etkilenmesine yol açabilir. Dişlerin de besinlerin parçalanması, öğütülmesi gibi görevleri ile birlikte konuşmada ve görünümümüzde önemli etkileri vardır. Dişleri eksilmiş olan kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri güçleşirç Çiğnemede veya ısırmada da zorluk yaşayabilirler. Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir. Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve  kalp, böbrek, eklemler gibi yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara yol açabilir.”

 

Peki Ağız ve Diş Sağlığımızı Korumak İçin Hangi Önlemleri Almalıyız?

 

“Birçok diş çürüğünün oluşumu uzun süre alır. Bu nedenle diş hekiminize muayene olmak için dişlerinizin ağrımasını beklemeyin, Yılda en az iki kez muayenenizi olun.

 

Çocuğunuzun C, A, D, fosfor ve flor minerallerini yeterince almasını sağlayın. Süt ve süt ürünleri ile taze meyveler de oldukça yararlıdır.

 

Sürekli yumuşak besinlerle beslenmekten kaçınarak havuç ve elma gibi sert meyveleri ısırarak tüketmeye gayret edin.

 

Yemeklerden sonra ve gece yatmadan once dişlerinizi tekniğine uygun olarak fırçalayın.

 

Asitli ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Bu besinleri tükettikten sonra mutlaka ağız suyu ile ağzınızı çalkalayın.

 

Haftada en az üç defa fırçalama sonrası diş ipi kullanın.

 

Dişlerinizi yabancı maddeler ile karıştırmayın. Fındık ve ceviz gibi sert kabuklu yiyecekleri dişleriniz ile kırmayın. Aşırı sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durun”.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.