Aksa Akrilik’e Mükemmellik Elçisi Ödülü

Geçtiğimiz günlerde “Mükemmelliği Sürdürmek” temasıyla düzenlenen Avrupa’nın en büyük yönetim kongresi olan KalDer 24. Kalite Kongresi’nde, iş dünyasının önemli temsilcileri bir araya geldi. Türkiye Kalite Derneği (KalDer), 25. kuruluş yıldönümünde, derneğin kalite ve mükemmellik yolculuğunda katkı sağlayan tüm kurum, kuruluş ve kişileri plaketle onurlandırdı.

KalDer Mükemmellik Elçileri Plaket Töreni’nde, 1993 yılından bu yana EFQM Büyük Ödülü / Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü ve Süreklilik Ödülü alan 32 kurum ve kuruluş temsilcisi “Mükemmellik Elçileri Onur Plaketi” ile ödüllendirildi. 2008 yılında Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü’nü alarak başarısını belgeleyen Aksa Akrilik adına ise plaketi, Kurumsal Gelişim Müdürü Yarem Başak Çimen aldı.

KalDer’in bu yıl bir ilke imza atarak uzun yıllar emek veren Mükemmellik Elçileri’ni plâketle ödüllendirdiği Onur Töreni’nde, plâket alan diğer kurum ve kuruluşlar arasında TÜSİAD, Sabancı Holding, Koç Holding, Borusan Holding, Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Eczacıbaşı Holding, İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş., Siemens A.Ş., Coca Cola İçecek, Bilim İlaç A.Ş., İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş. (İGDAŞ), KalDer geçmiş dönem yönetim kurulu başkanları ve kurucu üyeleri ile KalDer geçmiş dönem Türkiye Mükemmellik Ödülü Yürütme Kurulu başkanları da bulunuyor.

Aksa Akrilik Hakkında:
Akkök Şirketler Grubu’na bağlı olan AKSA Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere, 1971’de Yalova’daki fabrikasında üretime başladı. AKSA, yaklaşık 502 bin metrekarelik bir alanda kurulu dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisidir. Operasyonel mükemmeliyeti en yüksek düzeye taşımak amacı ile teknolojiye yatırım yapmak ve akrilik elyaf için sürdürülebilir, kârlı, yeni kullanım alanları yaratmak vizyonuyla yola çıkan AKSA, yıllar içerisinde gerçekleştirilen yeni teknoloji ve modernizasyon yatırımlarıyla yıllık 315.000 ton akrilik elyaf üretim kapasitesine ulaşmıştır. Bu üretim miktarı, Türkiye’deki akrilik elyaf üretiminin yaklaşık %72’sini, dünyadaki akrilik elyaf pazarının ise yaklaşık %17’sini oluşturmaktadır. Bu oran Türkiye’yi Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci akrilik elyaf üretici ülkesi konumuna taşımıştır.

Kendi teknolojisini yaratan ve bunu prensip haline getiren AKSA, 2006 yılında yatırım kararı alınan karbon elyafı da %100 Türk mühendislerinin eseri olarak üretmiştir. Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş ile dünyaca ünlü The Dow Chemical Company firmasının iştiraki Dow Europe Holdings B.V., karbon elyaf ve karbon elyaf esaslı ürünlerin üretimi ve dünya çapında pazarlanması için 2011 yılında bir ön anlaşma imzalamışlardır. Ön anlaşma sonrasında ise “The Dow Chemical Company (NYSE:Dow)” firmasının tamamına sahip olduğu iştiraki Dow Europe Holdings B.V. ve dünya akrilik elyaf sektörünün lider şirketi Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. (BİST:AKSA) yeni ortak girişimde  bulunarak, DowAksa Advanced Composites Holdings B.V. için nihai anlaşmayı imzalamışlardır. DowAksa Advanced Composites Holdings B.V.’de Aksa ve Dow Europe Holdings B.V. yüzde 50’lik hisseye sahiptir. Modernizasyon, verimlilik, operasyonel, mükemmeliyet ve sadeleşme stratejileri doğrultusunda Aksa Akrilik, yüzde 100 iştiraki olan Ak-Tops’u 2013 yılında tüm faaliyetleriyle birlikte devralmak suretiyle birleşme çalışmalarını tamamladı. Aksa Akrilik, bu birleşme ile dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi olarak sektöründeki konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Akrilik elyaf nedir?
Akrilik elyaf, yapay elyaflar arasında yüne en çok benzeyen elyaf türüdür. Akrilik elyaf, kolayca yıkanabilme ve şeklini koruma özelliğinin yanı sıra, güveye, yağa ve kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır. Mükemmel haslıkta parlak renklere boyanabilme özelliği bulunan akrilik elyaf, güneş ışığına karşı yüksek haslık ve görünüm ile dokunum olarak yüne benzeyen doğallığa ve sıcaklığa sahiptir. Günümüzde akrilik elyaf ürünü, giyimden ev tekstiline, dış mekân kullanımından endüstriyel kullanım alanlarına kadar birçok alanda çözüm sunmaktadır. Aksa Akrilik ise dünyadaki en büyük, Türkiye’deki ise tek akrilik elyaf üreticisidir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.