SALİH ÇUR “SU SAYAÇ MUAYENESİ BELEDİYE YAPTIRIMI DEĞİL”

Geçtiğimiz günlerde Yalova Belediyesi’nden yapılan açıklamanın vatandaşlar tarafından farklı algılandığını ve bu konuda telefonlar geldiğini belirten Yalova Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürü Salih Çur, konunun Belediye ile alakalı olmadığını söyleyerek şunları dile getirdi; “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlüklerince, ‘Ölçü ve Ölçü Aletleri’ yönetmeliğine göre 01.01.2000 tarihinden önce piyasaya sürülen ve halen kullanımda olan su sayaçlarının periyodik muayenelerinin 31.12.2015 tarihine kadar yapılması gerektiği uyarısı ülkemizdeki tüm belediyelere gönderilen yazı ile bildirildi.”

 

“Vatandaşlarımıza Yardımcı Olacağız”

 

Su sayaçlarının periyodik muayene yaptırılması zorunluluğu bir devlet kararıdır belirten Yalova Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürü Salih Çur; “2010 yılında alınan karar ile yönetmelik devreye girmiş ve 2015 yılı sonu, son tarih olarak belirlenmiş. Yani bu uygulama belediyelerin bir yaptırımı değildir. Söz konusu sayaçları kullanan abonelerimizin mağdur olmaması için mahalle mahalle tespitler yaparak kendilerine tebligat gönderdik. Tebligatı alanların en kısa zamanda yönetmeliğe uymaları gerekiyor. Eğer abonelerimiz muayene yaptırmak yerine sayaçlarını değiştirmek isterler ise Belediyemiz Hizmet Masalarına müracaat ederek hiçbir ücret ödemeden almış oldukları yeni sayacı taktırtabilirler” dedi.

 

“Yenisini Almak Daha Ucuza Geliyor”

 

Eski sayacı söktürerek, muayene ettirmenin bedeli yeni bir sayaç alıp takmaktan daha pahalıya geliyor diyen Salih Çur; “Belediye olarak maddi hiçbir menfaatimiz söz konusu değil. Biz, bize gelen uyarıyı vatandaşlarımıza ilettik. Ancak kamuoyunda görüyoruz ki yanlış bir algı var. Belediye olarak su sayaçlarını değiştirerek ücret alınacağı izlenimi vatandaşta oluştu. Biz bu konuda herhangi bir ücret talep etmiyoruz, etmeyeceğiz. Eski sayacını sökerek yenisini taktırmak isteyen abonelerimizin kendileri almak şartı ile yeni su sayaçlarının ücretsiz olarak montajını gerçekleştireceğiz. Hizmet Masalarına müracaat ederek ‘eski sayacımı yenisi ile değiştirmek istiyorum’ diyen vatandaşlarımızın sayaçlarını ekiplerimiz giderek değiştirecekler. Bu işlem içinde vatandaşlarımızdan belediyece hiçbir ücret alınmayacak” dedi.

 

Su tasarrufunun teşvik edilmesi amacıyla akıllı sayaç kullanımına başlandığını belirten Çur; “Akıllı sayaç takmak zorunlu değil. Ancak su sarfiyatı fazla olan vatandaşlarımız akıllı sayacı tercih ederek kendilerine ekonomik kazanç elde edebilirler. Akıllı sayaca geçmek isteyen vatandaşlarımız detaylı bilgi için Su Tahakkuk Servisimize müracaat edebilirler. Bakanlıkça uygulamaya konan ve yapılması zorunlu tutulan periyodik muayene için değerli hemşerilerimize her konuda yardımcı olacağız” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.